Nikola Kucharska "Jak to działa? Zwierzęta" (Nasza Księgarnia)

Ta książka do zdecydowanie jeden z  największych przebojów wydawniczych dla dzieci tego roku i niekwestionowany hit w kategorii  "nauka przyrody na wesoło". Na pierwszy rzut oka jest to taki jakby atlas anatomiczny zwierząt, ale gdy przyjrzymy się bliżej temu, co wymalowała Nikola Kucharska, szybko zmienimy zdanie. Ta "anatomia" jest bowiem mocno symboliczna.
Bohaterami książki są oczywiście - zwierzęta, rozłożone na "czynniki pierwsze" i pokazane na planszach, ale najpierw  poznamy Klarę, Karolka, ich domowych pupili oraz dziadka, który niczym bajkowy Kot Prot, na wszystko odpowie w lot. A trzeba przyznać, że interesujące się przyrodą wnuki mają mnóstwo pytań i potrafią być bardzo dociekliwe.

W kolejnych częściach zostały przedstawione zwierzęta domowe, zwierzęta w parkach,  na wsi  oraz leśne. Ich przekroje zajmują nieraz całą stronę, a nawet dwie. Informacje o funkcjonowaniu zwierzęcych organizmów i ciekawostki przedstawione są w zabawny, komiksowy sposób, zrozumiałym i przystępnym dla dziecka językiem, bez użycia fachowej terminologii. To przecież nie jest podręcznik biologii. Nie znajdziemy tam narysowanych organów wewnętrznych, tylko symboliczne rysunki.  Na przykład u krowy mamy "wykrywacz najsoczystszej trawy" oraz "transformator żywności w nawóz", a ogon opisany jest jako "odganiacz much". U kota  zlokalizowano "mechanizm mruczący", w ogonie - "radar na nieprzyjaciół", a "ośrodek linienia" pokazano za pomocą rysunku nożyczek. U wiewiórki - skoczność przedstawia "trampolina". Szczotka i zmiotka - u bociana - oznaczają  typową dla tego gatunku schludność, a dom z kolumnami - jego "zmysł architekta". Świnka charakteryzuje się obecnością "chrumkacza" i "kwikacza", koza ma "generator beczenia". Takie przykłady można mnożyć. Od rysunków Nikoli Kucharskiej wprost nie można się oderwać, pomysłowość tej ilustratorki jest godna podziwu.

Na końcu publikacji znajdziemy krótkie opisy zawodów idealnych dla miłośników zwierząt, w tym tych nowoczesnych jak psi fryzjer, zoopsycholog. Zamieszczono też biogramy inspirujących osób - przyrodników, badaczy  m.in. Jane Goodall, Davida Attenborough, Adama Wajraka.

Trzeba podkreślić, że choć forma jest zabawna, to zawarte w niej treści są poważne, merytorycznie prawidłowe. Fachową konsultację zapewnili i ciekawostki wyszukali Katarzyna Gładysz i Paweł Łaczek,  teksty opracowały Joanna Kończak i Katarzyna Piętka. Całość od strony graficznej wykonała Nikola Kucharska, moda graficzka, której prace mogliśmy podziwiać m.in. w "Mitach greckich", czy "Opowiem ci, mamo, co robią koty".

Książka ma duży format, twardą oprawę. Jest przez to może mało poręczna, by ją ze sobą gdzieś zabierać,  ale do oglądania "stacjonarnego" - znakomita.
 Duże, wypełnione szczegółami i zaopatrzone w opisy ilustracje przykuwają uwagę, fascynują. Dostarczają sporo wiedzy, a jej humorystyczne podanie sprawia, że dzieciom będzie łatwiej i przyjemniej ją przyswoić oraz skutecznie zapamiętać. Dorośli też znajdą tu coś dla siebie, na pewno ogromną pomoc w tłumaczeniu dzieciom "jak działają" zwierzęta, odpowiedzi na wiele pytań zadawanych przez małych ciekawskich, ale również sami poszerzą własną wiedzę o ptakach i czworonogach. Nie każdy przecież jest specjalistą w tym zakresie. 

"Jak to działa? Zwierzęta"  to książka, która bawi i uczy. Można nad nią spędzić dużo czasu odkrywając krok po kroku tajemnice działania zwierzęcych organizmów, zdobywając i porządkując swoją wiedzę. Rodzinna, pomysłowa, bardzo dobra książka rysunkowa! Polecam gorąco!

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież