Zapowiedź

 

 

 

23 lutego będzie obchodzony Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Kilka dni później
(26 lutego) do księgarni trafi książka „Jak się nie zabić i nie zwariować”. Justyna Suchanek, znana widzom YouTube’a i Instagrama jako Sukanek, szczerze opowiada w niej o dorastaniu w rodzinie z problemem alkoholowym, o swoich nastoletnich zmaganiach z depresją, próbach samobójczych, pobytach w szpitalach psychiatrycznych,  autodestrukcyjnych myślach i uzależnieniu od miłości. A także o tym, jak dzięki pomocy terapeutów i samoświadomości uporządkowała swoje uczucia, zakończyła niezdrowe relacje i pokochała samą siebie. To również opowieść o tym, że warto prosić o pomoc. I nigdy nie wolno rezygnować z samego siebie.

 

Spotkania autorskie:

21.02, 14:00 Empik Warszawa Arkadia

27.02, 18:00 Empik Wrocław Renoma

28.02, 18:00 Empik Katowice Silesia

29.02, 16:00 Empik Łódź Manufaktura

07.03, 16:00 Empik Gdańsk Galeria Bałtycka

Najnowsza książka Andrzeja Pilipiuka "Przyjaciel człowieka"

ANDRZEJ PILIPIUK

PRZYJACIEL CZŁOWIEKA

NOWY ZBIÓR OPOWIADAŃ BEZJAKUBOWYCH

 

PREMIERA: 15 STYCZNIA 2020

 

 

Oto nadciąga czterech jeźdźców, a każdy ma swoją historię.

Wojna zacznie swoją opowieść od niemożliwego - oto doktor Skórzewski, uniewinniony decyzją samego Hitlera, dołącza do nazistowskiej ekspedycji naukowej.

Zaraza szepnie Ci do ucha, jak pozostawiła po sobie tylko zgliszcza starego świata, na których wbrew wszystkiemu wyrasta coś nowego. Bo trudniej jest złamać ludzkiego ducha, niż unicestwić ciało.

Głód pokaże Ci swoje nieoczywiste oblicze. Bo głód wiedzy, tak samo jak głód jedzenia, potrai zmusić człowieka do szalonych kroków.
Śmierć przypomni Ci, że żywi nie powinni zbliżać się do świata zmarłych, bo za przekroczenie cienkiej granicy przyjdzie im słono zapłacić.

Cztery opowiadania - cztery portrety ludzkiej natury.

 

"Powódź" Paweł Fleszar

Nowość

 

 

Pewnej nocy czterdziestoletni Jakub wyskakuje z dziewiątego piętra wieżowca w Krakowie.
Zostawia list pożegnalny ze zdjęciem pięknej dziewczyny.
Być może jest to Zuza, o której Kuba napisał:
 
 
„Zły człowiek zabrał Zuzę i odtąd moje życie straciło sens”.
Co tak naprawdę skłoniło mężczyznę do samobójstwa?
Kim jest Zuza i co się z nią stało?
Jaki związek z tym wszystkim mają budzące grozę filmy znalezione w smartfonie Jakuba?
Odpowiedzi na te pytania próbuje znaleźć Kris, przyjaciel Kuby z dzieciństwa.
Kris jest zawodowym żołnierzem, ale daleko mu do typowego bohatera,
który samotnie stawia czoło złemu światu – kiepsko strzela, ma nadciśnienie i początki nadwagi.
Tymczasem prywatne śledztwo prowadzi go do zaskakujących odkryć…

 

W tym obfitującym w humor kryminale autor podrzuca czytelnikowi różne tropy,
sprowadzając go często na manowce.
Tytułowa powódź nieubłaganie zbliża się do miasta…
 
Fragment książki do przeczytania: www.km.com.pl/upload_pdf/Powodz.pdf

Życzenia :)

Ważne oświadczenie

Szanowni Państwo, Czytelnicy, Autorzy, Wydawcy,

wskutek niepokojących zajść w pewnej grupie, ktora podobno pretenduje do grupy literackiej, chciałam po raz kolejny ogłosić, ze portal Czytajmy Polskich Autorów nie ma nic wspólnego z samozwańczą grupa na FB o nazwie prawie identycznej: Czytamy Polskich Autorów.

Poza tym my od ponad czterech lat używamy skrótu CPA i ta grupa posługuje się tym samym skrótem. Proszę nie utożsamiać naszego portalu z grupą siejąca zamęt i cała redakcja strony www.polscyautorzy.pl z całą mocą odżegnuje sie od jakichkolwiek związków z tamtą grupą. Niestety, będziemy musieli przestac używać skrótu CPA, pozostaniemy przy polscyautorzy.pl

 

Pozdrawiam,

Agnieszka Lingas-Łoniewska

Festiwal Literatury Kobiecej "Pióro i Pazur" Siedlce 2014

Zakończyła się III edycja Festiwalu Literatury Kobiecej w Siedlcach. Święto piszących, wydających i czytających. Oto lista nagrodzonych pisarek:


Główna nagroda w kategorii Pióro: Grażyna Jeromin-Gałuszka za książkę "Magnolia".


Główna nagroda w kategorii Pazur: Danuta Noszczyńska za książkę: "Wszystkie życia Heleny P."


Nagroda Czytelniczek w kategorii Pióro: Magdalena Zimniak za książkę : "Jezioro cierni".


Nagroda Czytelniczek w kategorii Pazur dla Olgii Rudnickiej za książkę "Drugi przekręt Natalii".


Nagroda blogerek polonijnych dla Wiesławy Maciejak za "A życie sie toczy..."


Nagroda magazynu "Piękno i pasje" dla Grażyny Jeromin-Gałuszki za książkę: "Magnolia".


Nagroda fundacji Age of Reading za książkę przedstawiająca problem wykluczenia dla Lucyny Olejniczak "Opiekunka".

 

Serdecznie gratulujemy wszystkim Paniom :)

 

Marcin Sawicki "Pestki winorośli i trzy jabłka" - zapowiedź

2 października ukaże się książka, wydana nakładem wyd. Fundacja Sąsiedzi.

"Pestki winorośli i trzy jabłka. Reportaże z podróży do Gruzji i Armenii" to książka barwna i smakowita, pełna zapachów, smaków i tajemnic, jakie skrywają Gruzja i Armenia - kraje, o których wiemy ciągle mało poza kilkoma frazesami i stereotypami. Marcin Sawicki, uważny i wrażliwy podróżnik, barwnie opisując zarówno bogatą historię i kulturę tego regionu, jak i współczesność, życie codzienne zwykłych ludzi, wykracza poza ramy klasycznego reportażu.

Ta książka, wzbogacona licznymi fotografiami, to coś więcej niż reportaż, przewodnik czy proza podróżnicza. "Pestki winorośli i trzy jabłka" to lektura dla tych, którzy chcieliby jeszcze przed podróżą dowiedzieć się czegoś więcej o regionie, do którego zmierzają, poznać ludzi i klimat, pooddychać atmosferą mitycznego Kaukazu. To książka w sam raz dla każdego, zamierzającego dobrze się przygotować do wyprawy do Gruzji i Armenii, włóczęgi i turysty, którego nie zadowoli suchy opis zabytków i historii, jaki znaleźć można w klasycznych przewodnikach. To także książka dla każdego, kogo ciekawi po prostu ten niezwykły i magiczny zakątek świata, jakim jest bez wątpienia Kaukaz, Gruzja i Armenia. 

Powieść dla kobiet nie musi być kalką. "Rude" Ewa Gogolewska-Domagała

Powieści obyczajowe dla kobiet często niewiele się od siebie różnią. Prowansja bywa zastępowana Toskanią, Toskania – Mazurami. Uciekające z miasta bohaterki zmieniają korporacje na wiejskie gospodarstwa. Na tym tle najnowsza powieść Ewy Gogolewskiej-Domagały mocno się wyróżnia. Nie jest nawet pewne, czy można ją zaliczyć do kręgu „literatury kobiecej”.

Ewa Gogolewska-Domagała nieco się złości, kiedy ktoś wrzuca jej powieści – Rude lub Blondies – do worka z napisem „powieść kobieca”, szczególnie, gdy zrobi to jeszcze przed przeczytaniem.

- Osoby tworzące literaturę piszą mądrze lub piszą głupio. Dobrze lub źle. Literatury nie dzieli się według płci autora! – podkreśla i przekonuje, że wśród czytelników jej książek są zarówno kobiety, jak i mężczyźni. 

Lekkie, ale z drugim dnem

Choć właśnie czytelniczek jest więcej, nie wynika to stąd, że w „Rudych” znajdują to samo, co w innych powieściach obyczajowych. Po książkę sięgają osoby poszukujące odmiany, które od powieści oczekują zarówno lekkości, jak również tego, by wykraczała poza wyświechtane schematy i intrygowała zawartym w sobie drugim dnem. 

Zamiast Prowansji czy Toskanii, w powieściach Ewy Gogolewskiej-Domagały znajdziemy Tunezję, Belgię, Norwegię i Polskę. Bohaterowie przemieszczają się, ale to nie zamożna mieszkanka metropolii ucieka na wieś, ale żyjąca skromnie pracownica tunezyjskiego hotelu przeprowadza się do belgijskiego miasta. Problemy bohaterów dotyczą nie tylko sfery uczuć, ale i asymilowania się (lub nie) w krajach o całkowicie odmiennych obyczajach, a także zabawnych niezręczności wynikających z różnic kulturowych pomiędzy Europą a Afryką (tą arabską), czy między Polską, Francją i Niemcami. 

- Jeżeli powieść dla mężczyzn musi być pełna przemocy, tortur, krwi, strzelania i szpiegostwa, to tego u mnie rzeczywiście nie ma. Ale nie ma też typowego dla „literatury kobiecej” epatowania seksem i pieczołowitego opisywania figur erotycznych, wykonywanych przez bohaterów. U mnie bohaterowie wykonują figury retoryczne. Też śmiesznie – zapewnia autorka. – A gdyby ktoś mnie spytał, co wyróżnia „Rude” – in plus – z milionów wydawanych równocześnie książek, odrzekłabym: treść (niesamowicie ciekawa), bohaterowie (przeciekawi), dialogi (prześmieszne) i osoba autorki (niepoważna i nietypowa) – dodaje.

 Z życia wzięte

Ewa Gogolewska-Domagała zapewnia, że pisze o tym, na czym się zna. Zanim zaczęła pisać, przez wiele lat była piosenkarką koncertującą na prawie wszystkich kontynentach. Większość miejsc opisywanych w swoich książkach odwiedziła, a z wieloma opisywanymi problemami spotkała się bądź osobiście, bądź wyłowiła je z opowiadań znajomych. Dzięki temu, tła wydarzeń w Blondies oraz Rudych nie są jedynie wytworem fantazji autorki, ale mają mocne ugruntowanie w rzeczywistości. 

- Śpiewanie zakończyłam sporo lat przed rozpoczęciem pobierania „świadczenia emerytalnego”. Fakt; nastąpiła całkowita zmiana w moim życiu – z zawodu niepewnego, niewdzięcznego, wędrownego, przeszłam do zawodu niepewnego, niewdzięcznego, ale chałupniczego – śmieje się autorka. 

Do napisania „Rudych” zachęciły ją pozytywne opinie i recenzje czytelników po lekturze jej debiutanckiej powieści „Blondies”. Choć „Rude” trafiły do sprzedaży dopiero w lipcu tego roku, autorka już pracuje nad kolejną książką. „Sycylijka i Mafia Chrzanowska” to powieść, w której ponownie prawda miesza się z fikcją, a prawdziwe wydarzenie generuje milion wymyślonych następstw. 

- Akcja zaczyna się od prawdziwego zdarzenia zawalenia się schodów w kamienicy przy ulicy, przy której przez wiele lat mieszkałam. Obok „zasadziłam” całkiem wymyśloną kamieniczkę zamieszkaną przez moich nowych bohaterów – opowiada pani Ewa. – Ale wracając do już wydanych powieści, niektórym czytelnikom tak miesza się prawda z fikcją, że nawet moją błękitnooką córkę podejrzewają o arabskie pochodzenie, a mnie o szwindel z przywiezieniem dziecka… 

Prywatnie autorka „Rudych” nie zaczytuje się w książkach uchodzących za „literaturę kobiecą”, chyba że za takową uznać kryminały Agaty Christie. Wzorem doskonale napisanej książki obyczajowej jest dla niej „Raj” Patricka Dennisa. Autorka lubi też sięgać po thrillery medyczne oraz książki na temat medycyny sądowej. Do jej ulubionych pisarzy należą Robin Cook i Jurgen Thorwald.Może więc i te sądowo-medyczne zainteresowania znajdą swoje ujście w kolejnej książce autorki?