Elżbieta Cherezińska "Królowa" (Zysk i S-ka)

„Królowa” to druga część powieści o Hardej autorstwa Elżbiety Cherezińskiej – znanej pisarki, która po mistrzowsku tworzy fabułę, łączącą świat realny oraz z pogranicza snu i magii. Jakie są dalsze losy Hardej – Królowej, która zmierza drogą przeznaczenia? Kolejny tom powieści przypadnie do gustu przede wszystkim miłośnikom fantastyki historycznej. Choć nie wiele pozostało źródeł na temat życia Świętosławy, to jednak pisarka zbudowała fabułę, która sprawia, że po kilku zdaniach czytelnik zaczyna przemierzać ścieżki głównej bohaterki. Intrygi, walka o władzę, sojusze, wojny – to nie tylko domena walecznych mężczyzn, ale również kobiet, posiadających w sobie tę siłę, iskrę, odwagę i waleczność,  które często sprawiają, że to one stają się głównymi graczami. 

Elżbieta Cherezińska z niezwykłą plastycznością wykreowała bohaterów swojej powieści. Tu nie ma miejsca na postacie, o których można stwierdzić, że jedynie stanowią tło akcji – każda z nich wyróżnia się swoistymi cechami oraz przeżywa chwile, które sprawiają że powieść trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Co ważne, pisarka nie powołała do literackiego życia bohaterów, których można jednoznacznie zaklasyfikować. Każdy z nich ma zarówno wady, jak i zalety. Świat Cherezińskiej nie jest krystaliczny – jest pełen przeciwności, w których miłość idzie w parze z nienawiścią, a często szlachetne uczucia ponoszą klęskę z odwiecznymi pragnieniami. A to wszystko zostało okraszone literackim talentem. Pisarka zwodzi czytelnika, prowadzi po krętych ścieżkach historii. Urwane, w kawałkach, pozostawione wyobraźni czytelnika – kto kogo pokocha, opuści i kto zwycięży w tej walce o władzę i szczęście? 

Nie należy zapomnieć o wątkach miłosnych, które często tak jak to w rzeczywistości bywa, stają się sensem całej historii. I zarówno tej pisanej, jak i tworzonej przez codzienność. Zawikłani i uwikłani, chłodna gra pozornie wielkich emocji, lub wręcz przeciwnie odrobina szczęścia w uczuciach, które walczą o to, aby zaistnieć mimo wielu przeciwności losu – to w powieściach Cherezińskiej (i nie tylko) miłość nieraz staje się przyczyną największych wojen i zmusza do największych poświęceń w imię kruchego szczęścia, które paradoksalnie jest sensem życia. Ale aby nie było zbyt mdło i słodko, pisarka wzbogaciła swoją powieść o nieokiełznaną seksualność, która potrafi uwieść czytelnika. I tak miłość i pożądanie nie zawsze idą w parze, namiętność bywa odcieniem nienawiści, a źródło prawdziwiej przyjemności tkwi w przekraczaniu granic. 

Powieść należy do tych pozycji literackich, przy których czas i mijające godziny nie mają już żadnego znaczenia. Ostrzegam – czytelnik może spóźnić się autobus, do pracy, na wizytę u lekarza lub całkowicie zapomni o bożym świecie, a więc rozpoczynacie historię Hardej na własną odpowiedzialność.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież