Konstanty Ildefons Gałczyński "Zachłysnąć się Tobą. Najpiękniejsze wiersze i piosenki" (Prószyński i S-ka)

W ostatnich latach wydawnictwo Prószyński i S-ka opublikowało dzieła zebrane Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w kilku grubych tomach. Piękne i zacne to wydanie, ale jednak nieporęczne dla kogoś, kto lubi nosić tomik wierszy w kieszeni, torebce, plecaku, czy mieć go pod poduszką lub na stoliczku przy łóżku. Na szczęście i dla takich osób wydawnictwo przygotowało coś miłego.
Otóż ukazały się "Najpiękniejsze wiersze i piosenki"  tego czarodzieja słów, w podobnej edycji jak wcześniej zbiór utworów Marka Grechuty, tym razem w szarej okładce. Razem będą tworzyć śliczną kolekcję.

W tym wyborze, opartym na wcześniejszej publikacji, zachowano chronologiczny układ tekstów (z lat 1926 - 1953) i zrezygnowano z przypisów. Na końcu podano także indeks alfabetyczny.
Znajdziemy tu utwory znane i lubiane, od  wielu lat obecne w szkolnych podręcznikach i te mniej popularne, ale równie piękne.  Długo by wymieniać przykładowe tytuły, więc tylko kilka z nich: "Serwus Madonna", "Bal u Salomona", "Ars Poetica", "Rozmowa liryczna", "Pieśni", "Ballada o trzęsących się portkach" i wiele innych...
W tym zbiorze mamy całą śmietankę poetyckiej twórczości autora "Zaczarowanej dorożki", jego  najpiękniejsze, najważniejsze, najpopularniejsze  teksty, które otwierają przed czytelnikiem drzwi do magicznego, onirycznego, romantycznego, a jednak mocno osadzonego w codzienności świata. Te wiersze są ponadczasowe, mimo upływu lat nadal trafiają do serc kolejnych pokoleń odbiorców i cieszą się niesłabnącą popularnością.

Gałczyński bawi, śmieszy, wzrusza, roztkliwia i zachwyca. To "szarlatan słów". Potrafi być liryczny, by za chwilę przejść do groteski. Wśród jego utworów są  refleksyjne i satyryczne, wprawiające w zadumę, melancholijne i budzące uśmiech. Nie zabraknie ślicznych wyznań miłosnych i poematów opartych na motywach mitologicznych i innych.
Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Warto mieć ten tomik pod ręką, by zawsze, gdy czujemy taką potrzebę, przeczytać sobie wybrany wiersz.

Na uwagę zasługuje szczególna elegancja wydania: szara płócienna  oprawa z wytłoczonymi złotymi literami.  Atutem jest poręczny format książki.

Tomik "Zachłysnąć się Tobą. Najpiękniejsze wiersze i piosenki" może być znakomitym upominkiem, na przykład na zbliżające się Walentynki.  A może tak bez okazji podarujmy komuś bliskiemu lub samemu sobie zbiór poezji mistrza Ildefonsa?

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież