Maria Szypowska "Jan Matejko wszystkim znany" (Zysk i S-ka)

Kto nigdy nie słyszał o Janie Matejce?  Kto nie zna choć jednego obrazu tego artysty? Już od wczesnych lat poznajemy twórczość Jana Matejki, to często jego obrazy podziwiamy w podręcznikach do języka polskiego, historii czy sztuki na prawie wszystkich etapach nauki szkolnej. Ale czy oprócz dzieł wielkiego mistrza znamy jego życie, które toczyło się już po tej drugiej stronie płótna i sztalug? „Jan Matejko wszystkim znany” to biografia znanego na całym świecie artysty, znajdującego się w panteonie największych twórców malarstwa historycznego. A jak wyglądało codzienne życie Jana Matejki?

Już na początku zaczynamy towarzyszyć Matejce od jego najmłodszych lat. I tak dowiadujemy się, że Wielki Artysta był chorowitym, delikatnym dzieckiem, cierpiącym na krótkowzroczność. Również przez wiele lat Jan Matejko spotykał się z krzywdzącym traktowaniem oraz uwagami, dotyczącymi jego talentu. Co ciekawe, często uważano, że mały Janek nie ma uzdolnień malarskich, więc nawet radzono jego ojcu, aby nie kształcił syna w artystycznym zawodzie. Choć przez pewien okres wątpiono w jego umiejętności, to jednak dzięki wewnętrznej sile, uporowi oraz zdolnościom, Jan Matejko bardzo szybko stał się sławnym malarzem. Ale mimo że odnosił duże sukcesy na polu artystycznym, to jednak jego życie nie zawsze było tak szczęśliwe. 

Autorka biografii przedstawia życie Matejki bez pomijania trudnych chwil, które przeplatały się z momentami szczęścia. Żona, dzieci, problemy finansowe i zdrowotne, sukcesy i porażki – jednym słowem codzienne życie, które nieraz wymagało ogromnej siły ducha. Ale mimo ciężkich momentów, Jan Matejko nigdy nie zapomniał o Ojczyźnie. To on poświęcił życie na tworzenie obrazów, które uzyskały rangę ponadczasowych arcydzieł, wzbudzających nadzieję w sercach Polaków. To twórczość stworzona przez miłość do Polski wzniecała ogień patriotyzmu. Ale warto wspomnieć, że mimo swoich zasług artysta często spotykał się z niezrozumieniem, niedocenieniem lub poniżającym traktowaniem. 

Maria Szypowska z wiernością odtworzyła historię życia Wielkiego Artysty ze wspomnień bliskich Matejce, zapisków sekretarza, dokumentów historycznych. I okazuje się, że za każdym wielkim dziełem Matejki stoją historie, anegdoty lub wydarzenia, które miały wpływ dalszą twórczość artysty. Co ważne, biografia jest także odzwierciedleniem życia minionej epoki i historii podzielonej Ojczyzny. Dlatego biografia „Jan Matejko wszystkim znany” jest doskonałą propozycją dla miłośników historii oraz sztuki, szczególnie tej związanej z dziejami Polski. Artysta wszystkim znany – to literacka gra słów, która zachęca i udowadnia czytelnikowi, że mimo wielu książek, poruszających tematykę życia i twórczości Matejki, to jego los wciąż inspiruje i zachęca do dalszych odkryć. Życie artysty było tak bogate, jak jego artystyczna twórczość. Dlatego warto prześledzić losy Matejki wraz z Marią Szypowską.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież