Barbara Wicher "Figa na wakacjach" (Wydawnictwo Skrzat)

Dzieci uwielbiają opowiadania o zwierzętach. Prym wiodą historie o psach i kotach. Jeśli są ciekawe, zabawne, mądre, napisane przystępnym dla dziecka językiem, to nie ma nic lepszego do czytania przed snem czy do codziennej lektury.

Tym razem na naszą półkę trafiła książeczka autorstwa Barbary Wicher o charakternej koteczce imieniem Figa, która robiła wszystko, aby utrudnić wakacyjny wyjazd. Zwierzątko miało zostać pod opieką pani Olgi, ale niestety, sąsiadka złamała nogę i tym samym pokrzyżowała plany rodzinie. Fidze było to na rękę, czy raczej na łapkę. Myślała, że wszyscy, to znaczy Marta, Bartek i ich rodzice zostaną w domu. Okazało się jednak, że kotkę podstępem załadowano do transportera i wakacyjny wyjazd doszedł do skutku. To był dla Figi początek wspaniałej przygody. Zaznała uroków życia na swobodzie, poznała wiejskie zwierzęta i świat przyrody. Początkowo niechętna opuszczeniu mieszkania, teraz nie chciała wracać. 

Narratorką opowieści jest sama Figa. To kotka z charakterem, niepokorna, nieco złośliwa, lubiąca domowe zacisze, ale też ciekawa świata. Trudno nie darzyć jej sympatią. Takie postaci jak ona od razu podbijają serca małych odbiorców literatury.

Książeczka wydana w serii "Duże litery" przystosowana jest do samodzielnego czytania. Ma przejrzysty, dużą czcionką wydrukowany tekst. Barwne, duże i bardzo atrakcyjne w wyglądzie ilustracje, które wykonał Zbigniew Dobosz, stanowią dodatkowy atut publikacji. Na końcu zamieszczono "quiz" wiedzy o kotach. Zatem można połączyć przyjemne z pożytecznym.

Tekst Barbary Wicher jest prosty, łatwy do przeczytania i zrozumienia przez dziecko. Opowieść podzielona na rozdziały budzi ciekawość małego czytelnika, czy też słuchacza, co będzie dalej, jak poradzi sobie kotka, co nowego zobaczy.

"Figa na wakacjach" może być przyczynkiem do rozmów o traktowaniu domowych pupili, o konieczności zapewnienia im opieki  na czas wyjazdu, o karygodnym porzucaniu zwierząt przed wakacjami, a także o różnicach w życiu miejskich i wiejskich kotów. 

Serdecznie polecam tę sympatyczną książeczkę starszym przedszkolakom i uczniom młodszych klas szkoły podstawowej. Ciekawe, czy też zaprzyjaźnicie się z Figą.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież