Ola Makowska, Jerzy Horsten "Tadzik się nudzi" (Wydawnictwo Skrzat)

Dzieci nudzą się nie tylko w czasie deszczu. Najlepsze lekarstwo na nudę to jednak nie interaktywne, drogie zabawki lecz WYOBRAŹNIA. Wystarczy tak niewiele, aby ją uruchomić. Potrzebny jest tylko jakiś impuls, aby klucz „zaskoczył” i otworzył drzwi do krainy zabawy i przygód. Tadzika, bohatera książeczki wymyślonej i zilustrowanej (a właściwie „zmalowanej”) przez Olę Makowską, a „ubranej w słowa” przez Jerzego Herstena, zaprowadziła tam „cienka, czerwona linia”. Chłopiec, zaintrygowany snującą się nitką, dał się ponieść fantazji. Doświadczył wielu niezwykłych przygód, wśród nich m.in. uratował biedronkę, spotkał stworka Włóczka i baranka, zagrał na harfie i przepłynął wartką rzekę. A to wszystko za sprawą… kłębka włóczki. Tak zwyczajnego z pozoru, a przecież dającego tyle rozmaitych możliwości wspaniałej, kreatywnej zabawy. 

Ta książeczka przyciąga uwagę niebanalną szatą graficzną, która stanowi integralną całość z tekstem. Rysunki są minimalistyczne, skoncentrowane na konkretnych elementach ( np. ruda czupryna Tadka i naszkicowana tylko jego sylwetka). Głównym motywem kolejnych stron jest włóczka – przedstawiona mocną, wyrazistą kreską, w kolorze czerwonym. Tekst „zachowuje się” adekwatnie do treści, czyli bywa powiększony, pogrubiony, zwija się lub… blednie, a czasem, aby go przeczytać, trzeba przekręcić książkę.

Pokuszę się o stwierdzenie, że to taka „grafika dla smyka”. Dzięki książkom tego typu dzieci obcują ze sztuką ilustratorską na wysokim poziomie artystycznym, jako odbiorcy są traktowane serio. Nie ma tu miejsca na kicz, kolorową „papkę” wizualną. Wszystko jest przemyślane, doskonale podane, bez zbędnych elementów – po prostu sama „esencja”.

„Tadzik się nudzi” to publikacja, z którą nudzić się nie można. Jest pomysłowa, inspirująca, pobudzająca wyobraźnię, a przy tym starannie wydana – w twardej oprawie, na kredowym papierze, z dużą dbałością o każdy szczegół. Wyróżnia się spośród innych książeczek. To perełka wydawnicza współczesnej literatury dla najmłodszych (przedział wiekowy ok. 4-7 lat) Będzie ozdobą i atrakcją dziecięcej biblioteczki. 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież