Joanna Opiat-Bojarska "Koneser" "Czarna Owca"

Po raz siódmy, w przeciągu czterech lat, można zasiąść do lektury, która pojawiła się na rynku spod pióra Joanny Opiat-Bojarskiej. Koneser, najnowsze literackie dziecko poznańskiej pisarki, to czarny kryminał. Wyjątkowa, jakże dobra, propozycja dla miłośników powieści tego gatunku. I nie przypadkowo znalazł się tutaj przymiotnik „czarny”, bowiem Koneser to przedstawiciel Czarnej Serii z Czarnej Owcy, którą zna każdy szanujący się wielbiciel kryminałów.

 Z policyjnym duetem Burzyński & Majewski zdążyliśmy zaprzyjaźnić się czytając poprzednią powieść Joanny Opiat-Bojarskiej Gdzie jesteś, Leno?. Dzięki Koneserowi nasza znajomość rozwija się i to całkiem interesująco. Stateczny Burza & młody Majewski. Tych dwoje różni nie tylko sposób życia, status majątkowy, wygląd czy słownictwo. Każdy z nich ma swoje priorytety. Młody to typowy showman, który na widok damskiego ciała rozdaje uśmiechy na prawo i lewo. Miłośnik dobrych samochodów i markowych ubrań. Przedstawiciel kawalerskiego stanu, bez zobowiązań. Burza, to przede wszystkim ojciec, mąż, policjant. Niekoniecznie w takiej właśnie kolejności. Za wszelką cenę walczy o utrzymanie swojego małżeństwa. Ale tę nietypową dwójkę nie tylko różni, ale i łączy. Co? Praca oraz oddanie z którym oboje ją wykonują.

Wyjątkowym elementem fabuły jest telewizyjny wywiad z… tytułowym koneserem. Stopniowo, krok po kroku, akt za aktem dowiadujemy się kim jest i jaką rolę odgrywa w opowiadanej historii. Wywiad-rzeka został precyzyjnie skonstruowany, powodując, że od książki nie można się oderwać, a o motywach konesera dowiadujemy się na samym końcu.

Joanna Opiat-Bojarska zręcznie wciągnęła czytelnika w sam środek poznańskiego kryminalno-seks-biznesowego świata. Z lekkością pióra prowadzi nas kolejnymi śladami, podrzuca nowe tropy i kieruje na wytypowaną przez siebie ścieżkę. Wspólnie z bohaterami rozwiązujemy zagadkową śmierć dwóch osób, początkowo niepowiązanych ze sobą. Koneser Joanny Opiat-Bojarskiej to niezwykle odważna powieść, w którym świat handlu żywymi organami przeplata się ze światem seks-biznesu, gdzie wszystko ma swoją cenę i wartość. Każdy element fabuły ma swój cel, został skrupulatnie przemyślany i wprowadzony ze szwajcarską precyzją. Nie ma zbędnych scen, filozoficznych czy psychologicznych przemyśleń bohaterów. Jest tyle ile wystarczy, by czytelnik nie odłożył książki na bok i tyle, by złapać oddech po jej przeczytaniu.

Joanna Opiat-Bojarska zdążyła przyzwyczaić czytelnika do wartkich akcji i kolejny raz udowodniła, że potrafi skonstruować i napisać dobrą powieść kryminalną. Tym samym staje w pierwszym rzędzie polskich kryminalistów.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież