"Przebudzenia doktora Sørena" Magdalena Kempna (Novae Res)

 Literacki debiut Magdaleny Kempny, czyli „Przebudzenia doktora SØrena”, to zaszczytne, pierwsze miejsce w II edycji konkursu organizowanego przez Wydawnictwo Novae Res pod honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiej Izby książki.

Akcja powieści rozgrywa się w mroźnym i zimnym królestwie Nort, gdzie ludzie oraz Inni współegzystują ze sobą. Nort to konserwatywny kraj, w którym władzę sprawuje liberalny i rozsądny król Linnamèn, na dodatek detektyw amator.

Tytułowy SØren, oprócz tego, że pełni funkcję nadwornego lekarza króla, jest również, a może przede wszystkim Innym, a dokładniej pół wampirem. Kilka dni przed ważnym dla Nort Świętem Przesilenia Zimowego, doktor SØren porządkując archiwalną dokumentację medyczną, odkrywa w niej dziwne zbiegi okoliczności u ciężarnych pacjentek. Wszystkie one, podobnie jak matka panującego króla, umierają podczas porodu. Dodatkowo SØren, zdolnościami paranormalnymi, zarezerwowanymi tylko dla Innych, wyczuwa spisek, mający na celu zgładzenie Linnamèna. Zagadki pojawiają się jedna po drugiej, powodując wręcz mnożenie się i pączkowanie pytań oraz wątpliwości. Za ich rozwiązanie zabiera się, wraz z czytelnikiem, zaufane królewskie grono przyjaciół.

„Przebudzenia doktora SØrena” to powieść, która w każdym fragmencie jest przemyślana i zaplanowała, a przynajmniej takie sprawia wrażenie. W odpowiednim momencie autorka serwuje retrospekcje, dostajemy fragment układanki, by za chwilę wrócić do czasu teraźniejszego, do zagadek i dopasować zdobyte informacje. Muszę przyznać, że taka konstrukcja lektury bardzo mi odpowiada.

Powieść czyta się lekko i przyjemnie. Magdalena Kempna w fantastyczny sposób wciągnęła nas w wir nadwornego życia rodem niemal ze średniowiecza. Bohaterowie są bardzo realnie przedstawieni, jak również cała dworska otoczka, aż po ustrój panujący w Nort, czy zaprzyjaźnionych królestwach. Całość tworzy niezapomniany klimat. Zimowe krajobrazy, zamek, król, nadworny lekarz, mistrz ceremonii, spowiednik króla etc, etc. I zapewniam, że to nie jest kolejna książka o wampirach.

„Przebudzenia doktora SØrena” to powieść fantasy, lecz miłośnicy kryminałów, sensacji nie będą się nudzili. Nie sposób nie porównywać debiutu Magdaleny Kempny do innych wampirycznych sag, którymi rynek jest zasypywany. Jestem jednak przekonana, że powieść obroni się i znajdzie swoje miejsce w wielu domowych biblioteczkach.

Dodatkowym atutem jest bardzo eleganckie wydanie książki. Wydawca naprawdę pokazał klasę. Okładka bowiem jest aksamitna w dotyku i zdecydowanie wyróżnia się na tle pozostałych lektur.

Mam nadzieję, że autorka nie odłoży pióra na dno szuflady i będzie kontynuowała przygodę z literaturą. „Przebudzenia doktora SØrena” zaliczyć należy do bardzo udanych debiutów.

 

 

 

Komentarze  

 
0 #1 Alicya Oss 2014-11-14 19:38
Bardzo udany debiut, również polecam i czekam na kolejną powieść :)
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież