Patrycja Juszkat "Dobre myśli. Karty afirmacyjne dla chłopców" (Zysk i S-ka)

Bardzo ważne jest, aby wspierać dzieci w budowaniu poczucia własnej wartości. I nie chodzi wcale o to, by dziecko uważało się za "pępek świata", ale by wierzyło w swoje możliwości, czuło się kochane, ważne, potrzebne, świadome swych zalet i mocnych stron, pewne siebie, silne, by mogło pokonywać słabości i znosić niepowodzenia, a także by kształtować w dziecku pozytywne postawy. W tym mogą pomóc afirmacje - krótkie, często powtarzane komunikaty o pozytywnym przesłaniu. 

Wydawnictwo Zysk i S-ka przedstawia nowość - "Dobre myśli" Patrycji Juszkat. Nietypowo - to nie jest książka! To pudełko zawierające 52 karty, naklejki oraz instrukcję w formie miniksiążeczki, która w przystępny i zrozumiały sposób wyjaśnia jak korzystać z tego dobrodziejstwa. Karty zawierają z jednej strony tekst, z drugiej - widnieje miejsce na naklejkę, własną myśl, notatkę. Naklejki - oprócz afirmacji mają miejsce na własną twórczość, można je nalepiać wszędzie, gdzie ich potrzebujemy np. nad łóżkiem, na okładce zeszytu, na plecaku.

Autorka jest trenerem rozwoju osobistego, coachem, ma sześcioletniego syna. Refleksja z jej codziennego życia zaowocowała pomysłem na stworzenie narzędzi, które pomogą rodzicom/opiekunom wspierać dzieci w rozwoju, budowaniu własnej wartości, radzeniu sobie z emocjami w różnych sytuacjach. To właśnie "karty afirmacyjne", przygotowane w dwóch wersjach - dla chłopców i dla dziewczynek. Można się jednak zastanawiać, dlaczego nie powstały po prostu afirmacje dla dzieci, bez różnicowania płci. Zanim jednak oburzymy się na ten niesprawiedliwy podział, warto dowiedzieć się, że pudełka "dedykowane" dziewczynkom i chłopcom różnią się właściwie tylko kolorystyką szaty graficznej, zawartość merytoryczna natomiast jest taka sama. 

Przy okazji wspomnę, że ilustracyjnie tę publikację opracowała Lena Grzesik. Zestaw dla chłopców utrzymany jest w kolorach niebieskich, zielonych z domieszką żółtego i lekkiego fioletu. W abstrakcyjnych, geometrycznych wzorach możemy wyróżnić coś, co przypomina kształtem koło zębate, trybik, czyli coś kojarzącego się z majsterkowaniem.

Afirmacje ułożone przez Patrycję Juszkat są związane z rozwojem osobistym, otaczającymi nas ludźmi i światem, czy zainteresowaniami. Oto kilka przykładów: Świetnie sobie radzę w nowych sytuacjach. Wybaczam sobie, kiedy popełniam błędy. Uczę się na swoich błędach. Odkrywam i doskonalę swoje talenty. Mam wspaniałych przyjaciół. Szanuję ludzi. Umiem przepraszać. Dbam o swoje zdrowie, aby mieć dużo energii i świetnie się czuć. Szanuję zwierzęta. Dbam o porządek, aby dobrze się czuć w swoim otoczeniu. Lubię czytać – książki to moi przyjaciele. Uwielbiam poznawać świat.

„Karty afirmacyjne” przeznaczone są dla dzieci w wieku od 6 lat. Wzmacniają poczucie własnej wartości, pomagają zbudować pozytywny obraz siebie i świata, dostrzec i docenić piękno otoczenia i poczuć radość życia. Rodzicom zaleca się wspólne z dzieckiem czytanie afirmacji i pogłębianie ich poprzez rozmowę o wartościach, postawach i relacjach, szukanie przykładów. Warto wykorzystać "Dobre myśli" w procesie wychowania. Trzeba jednak pamiętać, że to ma być zabawa, nie zmuszanie do codziennego "odklepywania formułek", raczej punkt wyjścia do rozmów i pracy nad sobą.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież