Marcin Brykczyński "Jak się nie bać gramatyki?" (Nasza Księgarnia)

Nigdy nie straszna mi była ani ortografia, ani gramatyka, choć i mnie się zdarzało popełnić w nich "byka". Wiem jednak, że dla wielu uczniów zasady kierujące językiem polskim to może nie aż "czarna magia", ale też nie bułka z masłem.  Deklinacja, koniugacja, rozbiór zdania, strona czynna i bierna, stopniowanie przymiotników, imiesłowy....  niektórym to śni po nocach niczym najgorszy koszmar. Tymczasem gramatyki wcale bać się nie trzeba, zwłaszcza gdy ma się pod ręką nowość z Naszej Księgarni, zatytułowaną "Jak się nie bać gramatyki? Gramatycznych zasad kilka – by je poznać, starczy chwilka". 

Tę uroczą książeczkę wydaną w nowej serii "Uczę się" napisał Marcin Brykczyński  - "ekonomista z wykształcenia, poeta z powołania", autor, który w swej twórczości dla najmłodszych stosuje zabawy słowne i humor. Znany jest z tego, że odważnie podchodzi do trudnych tematów. Był laureatem nagród Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, Polskiej Sekcji IBBY oraz Fundacji Świat Dziecka.

Tym razem Brykczyński wziął się za bary z gramatyką i jej podstawowe zasady opisał wierszykiem. Ku radości tych, którzy mają kłopoty z zapamiętywaniem, o głoskach, sylabach, częściach mowy, rodzajach zdań, przypadkach, czasach, trybach itp. napisał do rymu,  krótko i zwięźle przedstawiając meritum danej definicji  oraz podając zabawne przykłady.
Ważna tu także jest szata graficzna. Ilustracje wykonała Ola Krzanowska, absolwentka krakowskiej ASP.  Jej prace są proste, delikatne,  utrzymane w duchu dziecięcej wyobraźni.
W tekście najważniejsze słowa są wyróżnione kolorem,  występują także hasła w dymkach, ramkach, zaznaczenia strzałkami. Całość prezentuje się nowocześnie i atrakcyjnie. 

Nauka gramatyki dzięki tej książce może stać się znacznie łatwiejsza i przyjemniejsza. Można ją wykorzystać do wprowadzania uczniów w świat reguł rządzących językiem albo do  powtarzania wiedzy przed sprawdzianem. Zakres materiału obejmuje treści przeznaczone do nauki w klasach I - IV szkoły podstawowej. 

"Jak się nie bać gramatyki? Gramatycznych zasad kilka – by je poznać, starczy chwilka" to pomoc dydaktyczna godna polecenia.  Przyda się w domu i w szkole. Efektem lektury będzie nie tylko szóstka w dzienniku, ale przede wszystkim rzetelna i ugruntowana wiedza z dziedziny gramatyki. 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież