Magdalena Kozieł-Nowak "Rok na wsi" (Nasza Księgarnia)

Ta przeznaczona dla najmłodszych publikacja typu "picture book" wpada w oko i wywiera duże wrażenie. Na dwunastu kartonowych rozkładówkach wspaniałe ilustracje Magdaleny Kozieł-Nowak przybliżają życie na wsi, którego rytm wyznaczają pory roku. Dodatkowe plansze zawierają prezentację postaci (opisy umieszczono w komiksowych dymkach) oraz zadania typu "policz", "wskaż" itp.

Witajcie w Krzętlach, w gospodarstwie agroturystycznym państwa Listków. Poznajcie ich dzieci, sąsiadów oraz gości. Przyjeżdża tu po świeże produkty właścicielka baru z ekologicznymi daniami, pojawiają się letnicy, czyli osoby spędzające urlop na wsi. Przyjrzyjcie się licznym zwierzętom i zobaczcie, jakie prace wykonywane są na polu, w ogrodzie i w obejściu. Używając wyobraźni wraz z bohaterami obrazków wybierzcie się na kulig, zbierzcie jajka, posiejcie nasiona, nazrywajcie wiśni z drzewa, pomóżcie pleść dożynkowy wieniec,  wykopcie warzywa i usiądźcie przy ognisku... Rok na wsi jest pracowity, ale bardzo wesoły!

Na kolorowych obrazkach dużo się dzieje, ale nie są przeładowane szczegółami, nie ma natłoku postaci. Przyjemnie obserwować, czym zajmują się bohaterowie oraz odnajdować, gdzie tym razem znajdują się np. koty i wszędobylskie myszki. Warto zauważyć, że przedstawiona w książce wieś jest nowoczesna, jednocześnie kultywowane są tradycje, funkcjonuje pomoc sąsiedzka. Oprócz wartości pracy, zaakcentowana jest zabawa, odpoczynek, piękno przyrody. Sporo tu materiału do omawiania z najmłodszymi dziećmi. Dzięki tej książce maluchy poznają specyfikę wsi, nazwy roślin, zwierząt, prac polowych i gospodarskich zajęć. Nauczą się nazw miesięcy i zaobserwują zmiany, zachodzące w przyrodzie w trakcie kolejnych pór roku. 

"Rok na wsi" to znakomita pomoc w  przekazywaniu wiedzy przyrodniczej, kształtowaniu umiejętności językowych dziecka (opowiadanie, poszerzanie słownictwa), ćwiczeniu koncentracji i spostrzegawczości. 

Książka ma duży format, twarde tekturowe stronice, jest estetyczna i solidna. Przyda się w domu i przedszkolu. Uczy i bawi, pobudza wyobraźnię, zapewnia długie godziny spędzone nad planszami. 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież