Anna Karpińska "Odnajdę cię" (Wyd. Prószyński i S-ka)

Witaj w "Księgarni pod Flisakiem"! Chcesz kupić plan miasta, album, stare wydanie "Buddenbroków", kolorowankę dla dziecka, czy może najnowszą powieść Anny Karpińskiej? Jeżeli lubisz dobrze napisane, wciągające, pełne emocji powieści obyczajowe, z wyrazistymi bohaterami i realistyczną fabułą, nie zawiedziesz się.

"Odnajdę Cię" to bodajże dziewiąta, o ile dobrze liczę, książka w dorobku literackim Anny Karpińskiej, a pierwsza, jaką miałam okazję poznać, i na pewno nie ostatnia.
Autorka ukończyła politologię, ma doświadczenie w dziennikarstwie, wydawaniu książek i prowadzeniu firmy. Mieszka w Toruniu, książki pisze przy kuchennym stole. Trzeba przyznać, że robi to bardzo rzetelnie.

W jej najnowszej powieści przeplatają się losy dwóch kobiet - Dagmary i Bożeny.
Dagmarę poznajemy w sytuacji, gdy wraz pięcioletnim synem i nastoletnią córką przeprowadza się do Torunia, gdzie poznaje rodzinne sekrety i zostaje nową właścicielką księgarni. Musi uporać się ze sprawami zawodowymi, ułożyć na nowo swoje życie, a tu co krok jakaś niespodzianka...
Losy Bożeny ukazane są w formie retrospekcji. Śledzimy jej czasy szkolne, studenckie, małżeńskie. Pewne zdarzenie i decyzja z młodości rzutują na jej całe dorosłe życie. Dziś jest popularną pisarką. Niepomyślna diagnoza lekarska staje się motywacją do uporządkowania spraw z przeszłości. Musi kogoś odnaleźć....
Finał jest przewidywalny, ale w tej powieści raczej nie chodziło o to, by czytelnika zaskoczyć, ale oto, by mu opowiedzieć życiową historię i to w taki sposób, by nie mógł się od niej oderwać. 

Autorka opisuje różne sytuacje życiowe kobiet, porusza ważne tematy, takie jak macierzyństwo, adopcja dziecka, rozwód, śmierć bliskiej osoby, problemy z nastolatkami itp.  Przed bohaterami piętrzą się rozmaite trudności, kłopoty, obawy... Słodko i sielsko tu nie jest, bo w prawdziwym życiu też tak nie ma, niestety. Owszem, coś dobrego też bohaterów spotyka. Chodzi o to, że w powieści Karpińskiej nic nie jest przesadzone, wszystko jest realne, szczere, wyważone. Nie ma grania na emocjach, czy zbytniego lukrowania. 

Docenić trzeba też realizm tej powieści. Akcja nie dzieje się w wymyślonym miasteczku, ale w Toruniu, który autorka zna jak własną kieszeń, we Wrocławiu, gdzie sama studiowała, także w Warszawie. Bohaterka studiuje dziennikarstwo, tu autorka na pewno wiele zaczerpnęła z własnego doświadczenia (np. przedmioty na tym kierunku, akademickie realia czasów PRL). Zazwyczaj w powieściach bywa tak, gdy bohater dostaje w spadku np. kwiaciarnię, czy kawiarnię, to czytamy ogólnikowo, że załatwił sprawy urzędowe i potem już mamy piękne opisy urządzania się i funkcjonowania danego obiektu. W "Odnajdę Cię" czytelnik dowiaduje się, jakie konkretnie kroki musiała poczynić bohaterka, by uprawomocnić się jako nowa właścicielka, poznaje nieco kulisów działania księgarni, a także branżowych terminów (np. konsygnacja). Przy czym jest to zgrabnie podane, wplecione w dialogi postaci, nie znajdziemy tu nudnych "wykładów", ani nużących opisów.

Trzeba przyznać, że Anna Karpińska doskonale wie, o czym pisze, opiera się na konkretach, mocno trzyma się realiów. Potrafi wykreować postaci "z krwi i kości", ciekawą fabułę. Umie przekonująco opowiadać o cieniach i blaskach życia. 

Powieść "Odnajdę Cię" stanowi pierwszy tom cyklu "Księgarnia pod Flisakiem", druga część "Zostań ze mną" - w przygotowaniu. Będę czekać na nią z utęsknieniem, by dowiedzieć się o dalszych losach Bożeny, Dagmary, jej dzieci i przyjaciół. W międzyczasie sięgnę po którąś z wcześniejszych powieści tej autorki, Wam też polecam - w doborze literatury obyczajowej miejcie na uwadze nazwisko Anny Karpińskiej.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież