Nikola Kucharska "Mity greckie" (Nasza Księgarnia)

Czytajmy polskich autorów i oglądajmy prace polskich ilustratorów. Nikola Kucharska szybko awansowała do czołówki tych najlepszych. Jej styl zaczyna być rozpoznawalny.
Z wykształcenia jest grafikiem, projektantem, tworzy komiksy. Czyta wszystko od etykiet do szamponów po dzieła współczesne i klasykę literatury. Zbiera gumki recepturki, ptasie pióra i starocie, na starej maszynie do pisania pisze opowiadania. Towarzyszą jej trzy czarne koty i jeden bury. W swoim dorobku ma m.in. ilustracje do książek "Baba Blaga" J. Wachowiak, "Poczet psujów polskich" P. Beręsewicza. Stworzyła "Legendy polskie dla dzieci w obrazkach" i"Opowiem ci mamo... Co robią koty". 

Najnowsze dzieło Nikoli Kucharskiej to "Mity greckie dla dzieci w obrazkach". Książka ma duży format, twarde tekturowe kartki, łącznie liczy 16 stron. Jej poznawanie zajmie jednak sporo czasu, bo choć objętość niewielka, to zawartość - obszerna i bogata w szzczegóły.

Na początku zamieszono krótkie streszczenia wybranych mitów, w opracowaniu Joanny Kończak. Na kolejnych "rozkładówkach" zaś poznamy je w wersji obrazkowej, komiksowej. Ilustratorka narysowała mitologiczne stworzenie świata, przedstawiła  genealogię bogów greckich (czyli kto jest kim na Olimpie i nie tylko), opowiedziała rysunkami dzieje Prometeusza, Demeter i Kory, Dedala i Ikara, a także historię o puszce Pandory i 12 pracach Herkulesa. 

Ilustracje są ponumerowane, żeby nie pogubić się w kolejności  wydarzeń. Postaci są  kolorowe, różnorodne, narysowane z dużą dbałością o szczegóły, przyjemnie jest je oglądać.
Napisy w dymkach są krótkie, konkretne, często zabawne, wystarczające, do opowiedzenia danego mitu.  Oczywiście trzeba trochę to brać z przymrużeniem oka.

"Mity greckie dla dzieci w obrazkach" stanowią książkę atrakcyjną dla całej rodziny. Starszym czytelnikom pomogą w lekki i zabawny sposób "odświeżyć" sobie mitologię, młodszym - zapewnią znakomite wprowadzenie do świata mitów.  Dzięki śledzeniu obrazków dzieci będą rozwijały spostrzegawczość, poćwiczą umiejętność opowiadania, łatwiej zapamiętają imiona postaci. Polecam, frajda zapewniona!

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież