Leszek Kołakowski "Ułamki filozofii" (Prószyński i S-ka)
- Szczegóły
- Kategoria: Recenzje
- Utworzono: piątek, 17, marzec 2017 14:03
Zgodnie z podtytułem książka zawiera "Najbardziej wysłużone i najczęściej cytowane zdania filozofów z komentarzem". Znajdziemy w niej słowa m.in. Heraklita, Sokratesa. Kartezjusza , Husserla, Locke'a, Nietzsche-go, Hegla, Kanta, Schopenhauera, Kotarbińskiego. Łącznie 62 cytaty, a wśród nich te słynne i mniej znane teksty, dotyczące problemów poznania, prawdy, świadomości, istnienia bytu, Boga, dobra i zła. Ich układ jest tematyczny, nie chronologiczny. Kryterium wyboru było to, aby fragmenty dały się pojąć bez szerszego kontekstu i nie sprawiały trudności czytelnikowi nie obeznanemu z filozofią.
Każdy z cytatów opatrzony jest komentarzem autorstwa Leszka Kołakowskiego (znanego na całym świecie profesora, filozofa, historyka idei, eseistę i publicystę) oraz jego córki, Agnieszki, która nie chciała by jej imię widniało na karcie tytułowej. Pisali je na zmianę lub wspólnie, konsultowali się ze sobą. Powstały inspirujące do dalszych rozważań wyjaśnienia, przykłady, polemiki, uwagi. Czasem pojawiają się "wymijające" odpowiedzi, wtedy nie pozostaje nic innego, jak poruszyć nasze szare komórki i "dopisać" nasz własny komentarz. I to właśnie chyba główny cel tej publikacji - inspirować do przemyśleń filozoficznych, zachęcać do pogłębiania wiedzy.
Książka ma bardzo poręczny format, twardą oprawę. Optymistyczny żółty kolor okładki przyciąga wzrok. W pewnym stopniu to też przyczyni się do tego, że ktoś zdecyduje się wziąć "Ułamki.." do ręki, otworzy, poczyta, pomyśli... Przekona się, że filozofia nie gryzie, nie jest taka straszna jak ją malują.
Czytelnik dostaje taki subiektywny miniprzekrój przez historię filozofii od antyku po współczesność, swoisty podręcznik, czy raczej notes z cytatami, do którego warto zaglądać .
"Ułamki filozofii" zawierają okruchy myśli, które uwierają umysł i domagają się rozważenia i refleksji. Książka ta przyda się uczniom, studentom, nauczycielom, wszystkim tym, którzy nie boją się myśleć. Warto ją mieć w domowej biblioteczce.