Łukasz D. Kaczmarek "Pozytywne interwencje psychologiczne. Dobrostan a zachowania intencjonalne" (Zysk i S-ka)

„Pozytywne interwencje psychologiczne. Dobrostan a zachowania intencjonalne” to rzetelne opracowanie naukowe, dotyczące pozytywnej psychologii oraz działań związanych z niesieniem pomocy psychologicznej. Choć tytuł może wskazywać na podręcznik naukowy, to jednak autor zebrał i stworzył tekst przeznaczony do szerszej grupy odbiorców niż środowisko akademickie. Czym jest szczęście? I co sprawia, że szczęście jest pojęciem względnym? Jak pomagać, aby nie zaszkodzić? Czy zawsze warto promować poczucie szczęścia?

Na te pytania oraz na wiele innych próbuje odpowiedzieć Łukasz Kaczmarek, odwołując się w swoich rozważaniach do filozofii, psychologii czy pedagogiki. Książka została napisana językiem, który sprawia, że tekst czyta się nie tylko przyjemnie, ale przede wszystkim skłania do refleksji. To nie tylko teoria, dane i statystyki, lecz także praktyczna wiedza, doświadczenia, wnioski oraz przykłady. Każdy rozdział kończy się osobistymi wnioskami autora, dzięki czemu czytelnik może ustosunkować się do przeczytanego tekstu. Co ważne, Łukasz D. Kaczmarek nie obawia się stawiać trudnych pytań, dotyczących szczęścia czy roli państwa w kształtowaniu szczęścia obywateli.  

Opracowanie może wzbudzić zainteresowanie osób, zajmujących się na co dzień pomaganiem w sferze emocjonalnej oraz psychicznej. To również przykłady pozytywnych interwencji i działań, które mogą wnieść nowe spojrzenie na dotychczasowe metody. A liczne tabele oraz zdjęcia pozwalają na lepsze i dokładniejsze zrozumienie tekstu. I tak po lekturze, możemy dowiedzieć się o sensie wyznaczania wartościowego celu, przekonać się o efektach i skutkach pozytywnych interwencji, a także poznać ciemną stronę szczęścia. Autor udowadnia, że wiedzę można przekazać w sposób przyjemny, zrozumiały oraz wartościowy. 

Dodatkowo opracowanie zostało wzbogacone testami, które czytelnik może samodzielnie wykonać. Na przykład „Skala Pozytywnego i Negatywnego Doświadczenia” czy „Kwestionariusz Szczęścia Steen” stanowią ciekawe uzupełnienie rozważań teoretycznych oraz wiedzy praktycznej autora. „Pozytywne interwencje psychologiczne. Dobrostan a zachowania intencjonalne” są ciekawą pozycją dla każdego, kto interesuje się, a także niesie pomoc psychologiczną lub pedagogiczną. To doskonałe kompendium wiedzy psychologicznej zamknięte w przejrzystej oraz zrozumiałej formie.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież