Jagoda Miłoszewicz "Chata Magoda. Ucieczka na wieś" (Nasza Księgarnia)

Rzucić to wszystko w diabły... Wyjechać w Bieszczady, zamieszkać w drewnianej chacie, hodować kozy, uprawiać ogródek i wyplatać kosze z wikliny... Byłoby cudownie, prawda? Tylko w praktyce tak sielsko-anielsko to nie wygląda. Uroki wiejskiego życia są niepowtarzalne, ale trzeba mieć też świadomość jego trudów i być gotowym do ciężkiej pracy, a także otwartym na zmiany.

Zanim więc podejmiemy decyzję o przeprowadzce na łono natury, poczytajmy co nieco i posłuchajmy rad doświadczonych osób. Do nich z pewnością zaliczyć można Jagodę Miłoszewicz, która wraz z mężem Maciejem od ponad dziesięciu lat mieszka na wsi w Bieszczadach i z niejednego pieca chleb jadła.

"Chata Magoda" to książka, a raczej księga niezwykła, prześlicznie, "na bogato", wydana, kolorowa, pełna zdjęć. Ma w sobie coś, co nie pozwala jej szybko odłożyć, przyciąga życiowymi poradami, prostymi przepisami i fascynującymi fotografiami. Po prostu napatrzeć się nie można! Cudeńko!

Podzielona jest na cztery części związane z poszczególnymi porami roku. W ich ramach znajdują się felietony, tematyczne artykuły, oraz następujące działy:
"Własnej roboty" - z instrukcjami i poradami np. jak wykonać lampiony, ozdoby, jak ulepić kafle czy zrobić dywanik; "Życie do pary" - prezentujące  sylwetki znajomych par, które też osiadły na wsi; "Z mojej kuchni" - zawierające przepisy kulinarne na potrawy naturalne, banalnie proste, a sądząc po składnikach i wyglądzie na zdjęciach - wyśmienite.

Jagoda Miłoszewicz opowiada o specyficznej mentalności mieszkańców Bieszczad i ich sposobach zarobkowania, dzieli sie własnym kanonem zasad ułatwiających przetrwanie w tamtejszej społeczności. Opisuje kolejne etapy budowy domu, podaje wskazówki dotyczące remontu, ogrodnictwa, omawia niezbędne narzędzia i naturalne sposoby uprawy roślin. Przeczytamy o rozmaitych warzywach, ziołach, zwierzętach, poznamy metody przechowywania i przetwarzania żywności, a także wytwarzania naturalnych środków czystości. Będzie też o zdrowiu, zakupach, agroturystyce, ogrzewaniu, odśnieżaniu i wielu innych sprawach. 

"Magoda" jest magiczna. To nietypowy poradnik, który czyta się jednym tchem, ponieważ został napisany z pasją, poczuciem humoru, wiedzą i doświadczeniem. To też opowieść o spełnianiu marzeń i szczęściu płynącym z  najprostszych rzeczy, o zmaganiach z codziennością, które niosą poczucie zadowolenia. Pozostając w zachwycie polecam gorąco - warto nabyć "Chatę Magodę" dla siebie i na prezent.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież