Rafał Klimczak "Poznaję świat i kropka! O żarówce, która świeci, lustrze i pajęczej sieci" (Wydawnictwo Skrzat)

Po serii lubianych przez dzieci opowiadań o Nudzimisiach i Leśnych Skrzatach przyszła pora na coś zupełnie nowego. Rafał Klimczak wymyślił Kropkę. Nie jest to jednak jakaś tam zwykła kropka, o nie. To jedyna i niepowtarzalna Kropeczka z książeczki. Skąd się wzięła?

Mała Asia siedziała w domu przeziębiona, nudziło jej się, więc sięgnęła po starą książkę od babci. Gdy skończyła czytać, powiedziała  głośno "Koniec, kropka" i nie wiadomo dlaczego, poprawiła ostatnią kropkę niebieską kredką. Po chwili z odłożonej na półkę książki coś wypadło i trafiło prosto w objęcia pluszowego misia. To "coś" miało rączki, nóżki, oczka, buzię, potrafiło się zmniejszać i powiększać. To  była właśnie Kropka! 

Okazało się, że Kropka jest bardzo bystra, ciekawa świata i  towarzyska. Szybko zaprzyjaźniła się z pluszowymi zabawkami, lalkami, sową Klara i świnkę Pelagią - skarbonką. Poznała także Asię, choć początkowo dziewczynka wzięła ją za... komara, a potem trochę nie chciała uwierzyć w jej istnienie. Dzięki nowym znajomym Kropka dowiedziała się wielu bardzo ciekawych rzeczy - co to jest szyba, z czego powstaje szkło, dlaczego wieje wiatr, dlaczego żarówka świeci, co jest prąd itp. Poznała pająka Trzęsia i komarzycę Gretę. Wyprawiła imieniny. Próbowała poznać i zrozumieć różne zjawiska w otaczającym ją świecie.

Dużo się działo, a wszystko to w czterech rozdziałach, napisanych prostym, przystępnym dla dzieci językiem. Śledząc perypetie ciekawskiej Kropki, czasem śmiejąc się z jej naiwności i niewiedzy, czasem wraz z nią "nastawiając uszu" na mądre słowa sowy, dziecko doskonale się bawi i uczy. Naukowe ciekawostki przemycone w  przyjemnej opowieści o ożywionym znaku interpunkcyjnym oraz mieszkańcach półki z zabawkami to znakomity pomysł. 

Barwne, wyraziste, proste Ilustracje Ilony Brydak dopełniają kształtu całości, czyniąc publikację atrakcyjną pod względem estetycznym. Zachęcają do bliższego zapoznania się z treścią. Dużo czcionka sprzyja samodzielnemu czytaniu przez dzieci.  To także znakomita propozycja do rodzinnej lektury.

Książeczka bawi, uczy, inspiruje do zadawania pytań i odkrywania świata. Może pomóc rodzicom w wytłumaczeniu wybranych zjawisk i znalezieniu odpowiedzi na problemy naukowe dręczące małych ciekawskich.  Warto poznawać świat z Kropką!

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież