Ewa Stadtmüller „Najpiękniejsze opowieści pod choinkę” (Skrzat)

Miło tak siedzieć z rodziną przy choince, słuchać kolęd i czytać książki, od czasu do czasu przegryzając pierniczkiem… Ach, rozmarzyłam się… Ale już wkrótce Boże Narodzenie i taka sytuacja będzie najzupełniej realna. Zaś wśród lektur znajdą się „Najpiękniejsze opowieści pod choinkę” Ewy Stadtmüller, zilustrowane przez Kazimierza Wasilewskiego.

Autorka w sześciu krótkich opowieściach, napisanych prostym, zrozumiałym dla dziecka językiem, wprowadza czytelników w świąteczny nastrój, przekazując mądre i dobre wartości.
Pokazuje, że lepiej „być” niż „mieć”, dawanie przynosi więcej radości niż dostawanie, że warto pomagać ludziom i zwierzętom, dzielić się z innymi, być szlachetnym. 

Oto dziadek Oli i Piotrusia wspomina, jak w dzieciństwie marzył o koniku na biegunach, Basia prosi złotą rybkę o coś bardzo ważnego – nie dla siebie lecz dla przyjaciółki. Magda dzięki znakomitej obserwacji pomysłowym upominkiem sprawia radość koledze z klasy. Pewien piesek znajduje nowy dom, samotna pani dostaje papużkę. W szkole zamiast wzajemnych „mikołajków” organizowana jest „szlachetna paczka” dla rodziny potrzebującej pomocy. Wszystkie opowiadania dotyczą takich zwykłych, życiowych sytuacji i problemów. Ich przekaz jest wyraźny, ale oparty na przykładach, a nie na morałach.

„Najpiękniejsze opowieści pod choinkę” na pewno nie zanudzą najmłodszych słuchaczy, a kto wie, może zainspirują ich do spełniania dobrych uczynków. To taka familijna książka, pełna ciepła i świątecznego nastroju, podsuwająca dobre wzorce zachowań i postaw. Ze względu na dużą czcionkę łatwo będzie czytać ją zarówno dziadkom, jak i dzieciom, które dopiero od niedawna posiadają umiejętność składania liter w wyrazy i zdania.

Atutem publikacji są prześliczne, „jak żywe” ilustracje, wykonane przez Kazimierza Wasilewskiego. Dodatkowo strony są ozdobione świątecznymi motywami w jasnych, pastelowych barwach. Twarda oprawa, kredowy papier, wysoka estetyka wydania sprawiają, że książka znakomicie się prezentuje i aż się sama prosi, by stać się prezentem pod choinkę. Przeznaczona jest dla dzieci w wieku 3-7 lat. To idealna, wartościowa lektura na okołoświąteczny czas!

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież