Hanna Lis, Paweł Lis "Kuchnia Słowian, czyli o poszukiwaniu dawnych smaków" (Nasza Księgarnia)

Z radością obserwuję zwiększające się w ostatnich latach zainteresowanie historią i kulturą dawnych Słowian. Grupy odtwórcze, prace naukowe poświęcone mitologii, rosnący w siłę Rodzimowiercy, nawet wykorzystanie naszych ludowych motywów w "Wiedźminie 3" - wszystko to sprawia, że coraz więcej jako społeczeństwo wiemy o naszej tradycji, zwłaszcza tej przedchrześcijańskiej. W nurt poszukiwań słowiańskiej tożsamości Polaków znakomicie wpisuje się małżeństwo Lis ze swoją najnowszą książką "Kuchnia Słowian, czyli o poszukiwaniu dawnych smaków".

Recenzowana pozycja jest nie tylko zbiorem znakomitych i, w większości, łatwych w przygotowaniu przepisów kulinarnych, ale przede wszystkim przewodnikiem po kulturze gotowania naszych przodków z epoki wczesnego średniowiecza. Autorzy, rzecz niespotykana w książkach kucharskich, podchodzą do sprawy kompleksowo - nieustannie prezentują swoje stanowisko na tle archeologicznego dorobku naukowego, powszechnych stereotypów oraz osobiście przeprowadzanych eksperymentów.

"Kuchnia Słowian..." jest przede wszystkim podręcznikiem. Czasami mam wrażenie, że jedzenie to tylko pretekst do zabrania niezmiernie istotnego głosu w dyskusji o tym, jak naprawdę wyglądało życie Słowian przed przymusowym wprowadzeniem na naszych ziemiach chrześcijaństwa. O edukacyjnym charakterze pozycji niech świadczy fakt, że autorzy prezentują chociażby zestawienie najbardziej popularnych współcześnie zbóż - słusznie bowiem zauważają, że komercjalizacja i globalizacja doprowadziły do tego, iż z pamięci potrafimy wymienić nazwy kilkunastu batonów, a nie umiemy odróżnić prosa od pszenicy.

Podczas lektury największe uznanie wzbudzało przywiązanie do szczegółów. Autorzy wyszli z założenia, że nie tylko rodzaj składników oraz sposób ich przyrządzenia decydują o tym, jak nadać potrawie słowiańskiego charakteru. Dlatego w obszernych opisach wyjaśniają jak wyglądały naczynia, sztućce, rodzaje obróbki termicznej czy sposoby przechowywania jedzenie w dawnych wiekach. Specyfika przypraw, znaczenie tłuszczu w procesie gotowania, metody rozpalania ognia - "Kuchnia Słowian..." odpowiada na większość pytań, które mogą przyjść do głowy podczas prób zmierzenia się z naszym kulinarnym dziedzictwem.

Żeby tego było mało, książka została pięknie zilustrowana i wydana. Twarda okładka i dobrej jakości papier sprawiają, że nawet wielokrotne wertowanie poradnika nie wpływa na jego jakość. Praktycznie każda strona zawiera najwyższej klasy zdjęcia, które spokojnie mogłyby startować w konkursach. Użyte do ilustrowania treści fotografie sprawiają, że obok książki kucharskiej, dzieło małżeństwa Lis jest także niesamowitym album ukazującym przeszłość w obiektywie współczesnych wyobrażeń.

"Kuchnia Słowian..." to pozycja dla osób, które interesują się, lub dopiero chciałyby zgłębić temat kulinarnej kultury naszych przodków. Obszerny archeologiczno-historyczny wstęp powinien zaciekawić fascynatów historii dawnych Słowian oraz kucharzy, którzy poszukują nieoczekiwanych inspiracji. Książka małżeństwa Lis to wreszcie pozycja obowiązkowa dla każdego, kto rozumie, jak ważna jest świadomość swojej przeszłości, nawet w tak pozornie trywialnym obszarze jak jedzenie.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież