Łukasz Maciejewski "Aktorki" (Świat Książki)

 

Mam wielki sentyment do kina, starych filmów, najlepiej jeszcze czarno-białych. Oglądałam większość produkcji przedwojennych, które kiedyś z lubością były prezentowane przez Stanisława Janickiego w cyklu „W starym kinie”. Dlatego też z chęcią czytam wszelkie publikacje, związane ze światem kina polskiego, a także telewizji polskiej.
 
Tym samym do mojej biblioteczki trafiła pozycja wydawnictwa Świat Książki, zatytułowana „Aktorki”, autorstwa Łukasza Maciejewskiego. To wielostronicowa wycieczka po aktorskich rewirach, często zaklętych, bolesnych, innym razem radosnych, twórczych, po których oprowadzają nas największe tuzy polskiego teatru, kina i telewizji. 
Nina Andrycz, Irena Kwiatkowska, Małgorzata Braunek, Ewa Wiśniewska, Anna Dymna, Stanisława Celińska, Danuta Stenka, Barbara Brylska, Krystyna Feldman to tylko niektóre z postaci, które zechciały podzielić się swoją historią, swoimi przeżyciami i wspomnieniami. Każda odsłona składa się zarówno z elementów wywiadu, jak i z wypowiedzi innych osób, na temat ról, wyborów, zachowań prezentowanej postaci aktorki. Książka ta stanowi doskonały przekrój, a właściwie pełen różnorakich kolorów kalejdoskop charakterów, kreacji polskich aktorek i niejednokrotnie odsłania ich prawdziwe twarze, ukrywane sekrety, wstydliwe tajemnice, grzeszki, błędy, porażki. Ale także chwile triumfu, szczyty popularności, role życia.
 
Wspaniale się czyta, każda z postaci to wielka osobowość, której historia od pierwszych słów porywa, wciąga, pasjonuje. Niebywała gratka dla wielbicieli dużego i małego ekranu, a także dla wszystkich tych, którzy cenią opowieści z życia, pełne pasji, emocji i prawdy o czasach minionych i obecnych. Warto przeczytać, warto mieć tę pozycję w swojej biblioteczce.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież