"Opowieści biblijne" (Nasza Księgarnia)

Maj to tradycyjnie miesiąc I Komunii Świętych. W związku z reformą do ceremonii będą przystępować dzieci nie w II lecz III klasie szkoły podstawowej. Tak czy inaczej, warto podkreślać duchowy wymiar tej uroczystości. Toteż znakomitym upominkiem z tej (ale nie tylko tej) okazji będą „Opowieści biblijne” wydane w twardej oprawie przez Naszą Księgarnię.

Jest to zbiór kilkunastu historii rodem ze Starego i Nowego Testamentu opracowanych przez ośmioro znanych i lubianych autorów. Najważniejsze i najciekawsze biblijne treści w uwspółcześniony sposób przedstawili: Grzegorz Gortat, Grzegorz Kasdepke, Maria Ewa Letki, Jarosław Mikołajewski, Joanna Papuzińska, Eliza Piotrowska, Wojciech Widłak i Marcin Wroński (tak, to ten od kryminałów). Zadbali oni o to, aby teksty były zrozumiałe i atrakcyjne dla młodego czytelnika (przedział wiekowy 0-14 lat), a także odpowiadały dziecięcej wrażliwości i postrzeganiu. Jedne opowiadania są dość klasyczne w sposobie narracji, inne – bardziej nowatorskie. Autorzy potraktowali biblijne treści swobodnie, indywidualnie, pomysłowo, ale nie zatracili ich wymowy i wartości.

Niby znane, ale inaczej pokazane - „Opowieści biblijne” w tej wersji ujmują i wzruszają. Na pewno pomogą dziecku zrozumieć wiele zagadnień omawianych podczas katechezy, czy treści słyszanych w trakcie mszy. Mnie osobiście wyjątkowo urzekło w tekście J. Mikołajewskiego o Narodzeniu Jezusa, gdy Św. Józef pyta z troską „Jesteś zmęczona, Marysiu?” (s. 142). Dzięki tego typu zabiegom biblijne historie stają się nam bliższe, mniej „monumentalne”, a bardziej „ludzkie”.

Publikację zilustrowała Anna Gensler - młoda  graficzka współpracująca m.in. ze Świerszczykiem. W swych pracach wykorzystuje różnorodne techniki, bawi się kolorem i kompozycją. Mnie jej geometryczne, kanciaste ilustracje akurat niezbyt przypadły do gustu, ale ze względu na wyrazistą kreskę i zdecydowaną kolorystykę na pewno przyciągną oko  wielu odbiorców.

„Opowieści biblijne” to księga mądra i wartościowa. Stanowi idealny prezent dla dziecka oraz ważny element domowej biblioteczki, który pozwala na wprowadzenie małego czytelnika w krąg  kulturowy Biblii. 

 

Komentarze  

 
0 #1 Just 2014-06-03 06:55
Rewelacyjna, zachęcająca recenzja. ;)
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież