"Dieta oczami naukowców" Krystyna Monk (Novae Res)

 

 

 

Święta mamy już za sobą, czas w którym niejeden z nas przestaje liczyć kalorie, zapomina o zdrowych nawykach, jedząc ponad miarę głównie oczami. Nie odmawia sobie najlepszych frykasów. Kiedy dopadają nas pierwsze bóle brzucha zaczynamy żałować pazernego obżarstwa, wyjmujemy kartkę, długopis i zaczynamy spisywać postanowienia noworoczne. Listę zapewne rozpoczynamy od słów: schudnę kilka kilogramów!  Idąc za ciosem przeszukuje strony internetowe z dietami odchudzającymi.

W tym momencie warto sięgnąć po książkę pani Krystyny Monk gdyż:

„Stosowanie drakońskich diet skutkuje krótkotrwale, po czym pojawia się efekt jo-jo i uczucie poniesionej porażki”[1]

Książka „Diety oczami naukowców” choć wydawać by się mogło, że jest skierowana do osób, które mają w planach zrzucenie nadmiaru tłuszczu, będzie równie dobrą lekturą i dla pozostałych czytelników. Niejeden może dowiedzieć się z niej wiele ciekawostek na temat zdrowego odżywiania i wprowadzania dobrych nawyków u siebie, jak i u swoich dzieci.

Pani Krystyna Monk przedstawia wiele mitów o odchudzaniu. W oparciu o badania jakie zostały przeprowadzone przez specjalistów z Polski i całego świata, dokładnie opisuje wszystkie czynniki jakie sprzyjają tyciu i chudnięciu. Pokazuje model zdrowego człowieka, podkreśla jego styl życia i dobre nawyki.

„Predyspozycje genetyczne mogą w niektórych przypadkach decydować o tym, która dieta  będzie najbardziej skuteczna w odchudzaniu. Jeśli więc ktoś nie chce odchudzać się na próżno, bo obawia się, że po diecie szybko powrócą mozolnie zrzucone zbędne kilogramy, może zbadać swoje hormony apetytu (leptyna i grelina), i to jeszcze zanim przejdzie na dietę”[2]

Książkę czyta się bardzo swobodnie. Wszystkie medyczne zagadnienia zostały bardzo szczegółowo i do tego łatwym językiem wyjaśnione. Podzielone są na krótkie akapity, co czasem przypomina czytanie gazety.  Autorka omawia wiele różnych diet. Jak działają i wpływają na nasz organizm. Wspomina o dietach naszych przodków, opisuje pionierskie metody stosowanych kuracji. Przestrzega przed dietami groźnymi dla zdrowia. Uczula czytelnika jak ważnym tematem jest prawidłowe odżywianie naszych dzieci. Na koniec obdarowuje nas wyśmienitą puentą w postaci przedstawionych diet słynnych celebrytów i paradoksalne skutki ich stosowania.

Do czytania tej książki usiadłam z ołówkiem w ręce. W trakcie podkreślałam sobie co istotniejsze dla mnie informacje, by później było łatwiej i szybciej mi do nich wrócić. Niestety obawiam się, że ta metoda tym razem nie na wiele się przyda, gdyż w książce umieściłam zbyt wiele podkreśleń. Siadając do niej ponownie pewnie i tak odpłynę na dłużej, bo przecież tej skarbnicy wiedzy nie sposób zapamiętać po pierwszej lekturze. Z pewnością jeszcze nie raz do niej powrócę. Polecam każdemu, kto jest odpowiedzialny za swoje geny, które prędzej czy później komuś przekazuje. Komu zależy na zdrowiu swoim i bliskich. Bardzo dobra i wartościowa książka.

 [1] Str 58, Krystyna Monk, Diety oczami naukowców, Gdynia 2013

[2] Str 78, Krystyna Monk, Diety oczami naukowców, Gdynia 2013

 

 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież