"Szkodliwy pakiet cnót" Mariola Zaczyńska (Prószyński i S-ka)

„Szkodliwy pakiet cnót” to trzecia w dorobku Marioli Zaczyńskiej powieść. Nie miałam przyjemności czytać dwóch poprzednich, ale po „pakiecie” z przyjemnością po nie sięgnę. Powieść Zaczyńskiej to po trochu komedia, po trochu sensacja i jak dla mnie, zbyt mało kryminału w kryminale, co jednak zupełnie nic nie ujmuje tej pozycji. Powiedziałabym, że to taki kryminał z przymrużeniem oka.

Bohaterkami powieści w większości są kobiety, choć pięknych, męskich osobowości również nie brakuje. Akcja dzieje się w Siedlcach, gdzie na offowy, tygodniowy festiwal mody zjeżdżają się znani dziennikarze, sławni celebryci i oczywiście piękne modelki. Pojawia się więc i Kalina – która została tu zesłana za karę, a jej chłopak, jakimś cudem, awansował w redakcji i nagle przestał się do niej odzywać (ach ci faceci!).

Poznajemy również Finkę – rozpoznawaną telewizyjną prezenterkę, która pod płaszczykiem swojej dużej i niezbyt miłej postaci, ukrywa całkiem miłą osobowość. Nie sposób nie wspomnieć o Trumanie oraz jego nieodłącznej właścicielce Darii, która zmieniła fryzurę i odeszła (czy raczej odwrotnie) od mężczyzny swojego życia. Do tego dodajmy siostrę Darii – młodziutką Dominikę, która na swoim koncie ma już wiele udanych pokazów mody. Ich rodzinna tragedia chyba najbardziej mnie poruszyła. No i Kaśka, która wciela się w rolę detektywa amatora i wspólnie z powyższą, niezwykle uroczą „ekipą” prowadzi prywatne śledztwo. Oczywiście w tym fantastycznie stworzonym przez Mariolę Zaczyńską świecie, jest jeszcze kilka mniej lub bardziej ważnych bohaterów, ale nie sposób, w tych kilku zdaniach recenzji ich wszystkim opisać. Ów świat, to niewątpliwe ogromny plus książki, bowiem z tego całego towarzystwa czytelnik może odnaleźć kogoś, z kim może się zidentyfikować. Każdy bohater jest inny, jest rzeczywisty i ma to coś, co sprawia, że zostajemy z nim i z książką.

Oprócz plejady różnych postaci Zaczyńska zaserwowała nam naprawdę szybkie tempo akcji. Oj dzieje się, dzieje, aż mam ochotę pojechać i odwiedzić Siedlce! Tajemnica goni tajemnicę, zagadka zagadką pogania, a całość okraszona jest dużą dawką humoru. Zapewniam, że miłośnicy sensacji nie zawiodą się. Czytelnik wchodzi w tajemniczy świat, w dodatku musi przejść przez gąszcz niewiadomych, gdzie co chwila, niemal na każdym zakręcie, a nawet piętrze, czai się sekret. Pisarka bardzo zręcznie nami kieruje i sprytnie wyprowadza nas w pole, choć, i tu mam zastrzeżenie: pewne wątki były dziecinnie proste do rozwikłania i zakładam, że nie tylko ja, bez większego trudu poradziłam sobie z nimi.

Jest jeszcze jeden temat, który po przeczytaniu najnowszej powieści Marioli Zaczyńskiej, nie sposób przemilczeć. „Szkodliwy pakiet cnót” odsłania nie tylko kulisy wielkiego świata mody, ale także dziennikarskie intrygi. Po cichu mam nadzieję, że takie rzeczy się nie dzieją i to wszystko, to po prostu nic więcej jak literacka fikcja pisarki.

Powieść „Szkodliwy pakiet cnót” to książka z wieloma wątkami, trupami, sekretami i tajemnicami. Historia, oprócz kulis wielkiego show-biznesu, pokazuje zwykłych, zaplątanych i czasami zagubionych, w tym pełnym układów i obłudy świecie, ludzi. To w końcu, a może przede wszystkim, naprawdę miła i lekka lektura dla każdego. Mariola Zaczyńska świetnie poradziła sobie z tak mnogą ilością wszystkiego. Na szóstkę z plusem.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież