"Gracze" Renata Chaczko (Zysk i S-ka)

Renata Chaczko - pisarka, dziennikarka, blogerka. Urodzona w 1985 roku, pochodzi z Dolnego Śląska. Ukończyła Produkcję Filmową i Telewizyjną na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Aktualnie pracuje nad kolejną powieścią. 

"GRACZE" to książka składająca się z ośmiu rozdziałów i epilogu. Tworzą one osiem różnych historii o ośmiu postaciach.

Marta, Piotrek, Felicja, Marek, Sylwia, Paweł, Wiktoria, Dominik. Chociaż większość z nich się nie zna, ich losy połączyły się w tragicznej grze, w której główną rolę odgrywa seks...
 
Postaci są indywidualnościami. Każda z nich ma inne problemy, wykształcenie, opinię o świecie, różną pracę i co ważne w fabule tej książki - różne nastawienie do seksu i konsekwencji z niego wynikających. Czytałam już opinie o "Graczach" mówiące, że przedstawione historie nie łączą się ze sobą. Jednak to nieprawda. Wszystkie rozdziały nawiązują do siebie i są ściśle połączone.
 
Jest to książka napisana bardzo wulgarnym językiem, znajduje się w niej zdecydowanie za dużo niecenzuralnych słów, co sprawia, że czasami czyta się ją nieprzyjemnie. Opisy aktów seksualnych są bardzo rozbudowane i obrazowe, często także zbyt perwersyjnie przedstawione. 
Jednak książka sama w sobie posiada dość duży przekaz, nad którym dobrze jest się zastanowić. Jeśli ktoś jest spostrzegawczy, dostrzeże pod koniec 8 rozdziału (lub dopiero w epilogu) pewną prawidłowość i stwierdzi, że każda z postaci do końca życia będzie nosiła swoje brzemię, wynikające z podjętych przez nich decyzji.

Moje odczucia są różnorakie. Z jednej strony polecam tę książkę ze względu na przekaz i jej prawdziwość. Jest to opowieść bardzo realistyczna i życiowa, skłaniająca do zastanowienia się nad naszymi wyborami i moralnością. 

Z drugiej jednak strony niesamowicie zraża mnie język, którym posługuje się pisarka. Sceny erotyczne są częste i opisane niekiedy bardzo wulgarnie. Na pewno książka nie nadaje się dla młodzieży poniżej 18 lat.

 

 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież