„Helvete. Wrota piekieł” Michał Skuza (Novae Res)

Książka , „Helvete. Wrota piekieł” to bardzo interesująca propozycja dl fanów fantastyki i powiedziałabym tu, że opartej na klasyce.  Bardzo przemyślana fabuła, która rozciągnięta jest w latach, przykuwa uwagę czytelnika, a historia ukryta na kartach powieści wciąga od samego początku.

Główną bohaterką jest Sara, będąca wiedźmą i od samego początku jesteśmy wciągnięci w wartką akcje z jej udziałem. Z każdą kolejną stroną poznajemy tę kobietę bardziej, wyłania się więc obraz dziewczyny pięknej, silnej, inteligentnej, odważnej, a przede wszystkim sprytnej.  Bycie czarownicą jak się okazuje w czasach, w jakich żyje nasza bohaterka nie jest łatwe. Prześladowana i z góry oceniana jako ta przebiegła, mściwa i zła, nie potrafi nigdzie osiąść na dłużej. Pomaga wszystkim jak może, stąd też jej przygody przypominające trochę grę, w której by spełnić główną misję, trzeba zaliczyć pomniejsze zadania, łączące się z naszym głównym celem.  Muszę przyznać, że spodobał mi się ten zabieg, bowiem czytelnik nie jest wstanie przewidzieć fabuły, co według mnie, jest ogromnym plusem. Jak wspomniałam wcześniej fabuła rozciągnięta jest w latach. Czasem mija parę miesięcy, innym więcej czasu. To powoduje, iż widzimy wspaniałą przemianę naszej  bohaterki oraz świata. Obserwujemy jak dojrzewa, zmieniają jej się priorytety, podobnie tak jak i w naszym życiu.

Świat wykreowany przez Pana Michała jest ciekawy. Nasza bohaterka na swej drodze spotyka różne fantastyczne stworzenia, z którymi przyjdzie jej się zmierzyć. Smoki, gryfy to tylko preludium do innych postaci, mamy więc magię. Magię ukrywana, odprawianą gdzieś po cicho w lasach. Zakazana?  Raczej powiedziałabym, że jest potępiana i bywa czymś wstydliwym, do czego mało kto się przyznaje. Razem ze Sarą odkrywamy ten dziki, magiczny świat, jaki  wcześniej skrywał przed nami tajemnice.

Podsumowując książkę  „Helvete (…)” mogę z czystym sumieniem polecić, każdemu, kto lubi fantastykę. Napisana lekkim językiem, sprawia, iż czyta się ją przyjemnie i szybko. Bohaterka jest bardzo dobrze wykreowana, wzbudzi sympatię niejednego czytelnika. Uniwersum  Helvete jest intrygujący i bardzo barwny jeśli chodzi o magię i fantastyczne postaci. Wartka akcja sprawia, że nie ma mowy tu o nudzie. Przygody Sary i jej towarzyszy są wielobarwne. Nigdy nie wiesz co zdarzy się za chwilę. Z przyjemnością sięgnę po kolejne książki autora, bo wiem, iż będę się świetnie bawić i przeżyję niezapomniane chwile,  tak jak z główną bohaterką tejże książki.

 

 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież