Aleksandra Artymowska "Liczby i kolory" (Nasza Księgarnia)

W bogatej ofercie Naszej Księgarni znajdują się także publikacje skierowane do najmłodszych dzieci. Takich, które nie tylko jeszcze same nie czytają, alenawet nie są zainteresowane słuchaniem dłuższego tekstu, za to doskonale odnajdują się w oglądaniu, wskazywaniu i nazywaniu elementów umieszczonych na obrazkach. To dla nich przeznaczone książki typu "picture book", w których aspekt wizualny wysuwa się na prowadzenie, tekst często ograniczony jest do miniumum, a historie trzeba sobie opowiedzieć samemu na podstawie obrazków, uruchomiając wyobraźnię. Dziecko myśli obrazem, zatem taka forma znakomicie mu odpowiada. Pozwala na rozwijanie kreatywności, zdobywanie wiedzy, a także wspiera rozwój społeczno-emocjonalny i tworzenie więzi.

"Liczby i kolory" to właśnie jedna z takich propozycji typu "picture book", w której tekst i obraz stanowią integralną całość. Książeczka bardzo ciekawa i oryginalna, albowiem jest dwustronna. Z jednej strony - "Wyprawa przez kolory owieczki Leonory", z drugiej - "Poprzez liczby wyprawa królika Gustawa". Zwierzątka spotykają się w środku książki, na wspólnym pikniku. O tym, co się działo podczas tych wypraw, opowiada zabawna, rymowana historyjka oraz ilustracje zajmujące po dwie sąsiadujące ze sobą strony. Nie są to jednak typowe obrazki, jakie zazwyczaj spotykamy w książeczkach dla najmłodszych. Autorka odwołała się do wyobraźni i abstrakcji, tworząc dla maluchów prawdziwie artystyczne sceny. Niesamowite, co spotkają w swoich wyprawach Leonora i Gustaw: fioletowe krety, lizak w hamaku, małe czerwone prosię pływające na tratwie z łosiem, różowe poroże, krowy jedzące tort na rybackim kutrze - to tylko nieliczne przykłady. Prawda, że ciekawe? Tło stanowi niebieskie morze (przygody owcy) lub zielona łąka (perypetie królika).

Znajdziemy tu dużo elementów do oglądania, wyszukiwania, liczenia wskazywania i nazywania - zatem będzie co robić  z maluchem przy tej książeczce. Dziecko nauczy się podstawowych kolorów oraz liczb w zakresie do 10, a przy okazji pozna masę zwierzątek i nazw przedmiotów. Rodzic może sporo wymyślić dodatkowych pytań, a zachęcone dziecko na pewno wymyśli wiele historyjek poza tą główną - o podróży królika i owcy.

Rysunki są proste, przestrzenne, bez nadmiaru szczegółów, bez pstrokacizny (użyto średnio 3-4 kolory na jednej planszy, stosując zasadę kontrastu). Kolorystyka i kompozycja plansz są odpowiednio dobrane, nie męczą wzroku. 

Autorka "Liczb i kolorów", Aleksandra Artymowska jest ilustratorką, malarką i graficzką, finalistką prestiżowego międzynarodowego konkursu na książkę dla dzieci bez słów – Silent Book Contest. Wydała także książkę dla dzieci z labiryntami.

"Liczby i kolory" mają tylko 40 stron, ale ze względu na sztywne tekturowe kartki jest to dość konkretna i solidna publikacja, raczej do stacjonarnego korzystania niż do noszenia ze sobą w torebce czy plecaku (choć oczywiście też można). Kwadratowy format oraz zaokrąglone rogi sprawiają, że książka wydaje się wygodna i bezpieczna dla najmłodszych "użytkowników".
Tekst i rysunki tworzą spójną całość, są zabawne, sympatyczne, pobudzające wyobraźnię. Książka, którą można czytać i oglądać z dwóch stron, zapewni dzieciom sporo frajdy. To atrakcyjna pomoc do nauki liczb i kolorów przez zabawę. Myślę, że już dwulatki mogą spokojnie się zabierać za "lekturę". Miłego liczenia i oglądania z owieczką Leonorą i królikiem Gustawem!

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież