Tadeusz Kubiak, Jerzy Kierst, Barbara Lewandowska "Cztery pory roku" (Nasza Księgarnia)


Oto wydawnicza perełka! Prostokątna, niewielka książeczka w twardej oprawie, wydrukowana na miękkim, miłym w dotyku papierze, ze ślicznymi ilustracjami od razu przyciąga oko, a gdy już weźmie się ją do rąk, to trudno odłożyć. Można ją bowiem przeglądać bez końca, ciesząc się pięknem poetyckiej mowy i urokiem grafiki. 

W tym tomiku znajdziemy cztery wiersze poświecone porom roku, a mianowicie  "Powiało wiosną" Jerzego Kiersta, "Tam, gdzie lato" Barbary Lewandowskiej oraz "Jesienne dary" i "Zima" Tadeusza Kubiaka - autorów nieco mniej popularnych w porównaniu np. do J. Tuwima, J. Brzechwy czy H. Porazińskiej, ale też znakomitych, stale obecnych w literaturze dziecięcej, wręcz już klasycznej. 

Utwory te  przybliżają  dzieciom świat przyrody: rośliny, zwierzęta, zmiany zachodzące w trakcie poszczególnych pór roku . Wiersze śliczne, urocze, bogate w środki poetyckie, proste, ale nie naiwne, mądre, zabawne. Przyjemnie obcować z taką poezją i wprowadzać w nią dzieci. 

Autorami prześlicznych, barwnych, prostych, ale wymownych ilustracji są Anita Paszkiewicz-Tokarczyk i jej mąż Mirosław Tokarczyk. Co tu dużo mówić, klasycy, mistrzowie w swej dziedzinie. Ich styl jest niepowtarzalny, charakterystyczny, przywodzi na myśl dziecięce rysunki i malunki farbami, ale wykonane z dużą starannością. Te ilustracje można oglądać bez końca, mają w sobie coś "magicznego", przywodzą na myśl stare książeczki sprzed lat, z czasów naszego dzieciństwa. 

Niewątpliwie "Cztery pory roku" przydadzą się jako pomoc dydaktyczna w przedszkolu, czy edukacji wczesnoszkolnej, pięknie bowiem łączą ścieżkę polonistyczną z przyrodniczą. Warto mieć  tę książkę także w domowej biblioteczce, by w rodzinnym zaciszu wprowadzać maluchy w świat poezji i przyrody. Co więcej, można na tej publikacji ćwiczyć z dzieckiem czytanie - niektóre słowa w tekstach są wyróżnione różnymi kolorami i zapisane wersalikami, co ułatwia ich odczytanie przez początkującego ucznia.  Polecam gorąco tę perełkę literacko-plastyczną wydaną przez Naszą Księgarnię.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież