Bohdan Urbankowski "Adam Mickiewicz. Tajemnice wiary, miłości i śmierci" (Zysk i S-ka)

„Adam Mickiewicz. Tajemnice wiary, miłości i śmierci” to obszerna monografia, dotycząca naszego wieszcza narodowego, stworzona przez Bohdana Urbankowskiego.  Pisarz jest także autorem monografii o Józefie Piłsudskim, która wzbudziła duży zachwyt wśród krytyków literackich. Ale czy kolejna książka o tematyce życia wielkiej postaci historycznej może równać się z jej poprzedniczką? 

Kto nie zna choćby jednego utworu Adama Mickiewicza? Dzieła wielkiego poety poznajemy już od najmłodszych lat i wraz z kolejnymi poziomami nauki szkolnej, zaczynamy tworzyć analizy i interpretacje twórczości Mickiewicza. Kolejne pokolenia z zapałem deklamują „Litwo, Ojczyzno Moja”, a sama postać Adama Mickiewicza weszła już do kanonu współczesnej kultury. Ale co wiemy o życiu poety, oprócz tego, że „Mickiewicz wielkim poetą był”? Co tak naprawdę skrywają strofy znanych dzieł poety? Bohdan Urbankowski zaprasza czytelnika w podróż po świecie i życiu Adama Mickiewicza. Co ważne, książka nie jest próbą ukrycia, zatarcia i zretuszowania wad lub pewnych wstydliwych wydarzeń związanych z postacią wieszcza. I okazuje się, że Adam Mickiewicz także zmagał się z najróżniejszymi problemami, słabościami lub miał wady, które często dominowały nad jego zaletami. Monografia nie jest w żadnym stopniu próbą krytyki postaci poety, ale sposobem realnego, obiektywnego przedstawienia Adama Mickiewicza. Bez idealizacji. Ze wszystkimi zaletami, wadami, sukcesami oraz porażkami. Jak się okazuje, twórca mimo wielkiej sławy i literackiego talentu, często musiał mierzyć się z problemami życia codziennego. To ta część życia Mickiewicza, której nie poznamy w szkole i zazwyczaj znana jest tylko miłośnikom literatury. 

Dzięki monografii możemy dowiedzieć się o fanatyzmie religijnym Adama Mickiewicza, miłosnych związkach, rozwoju twórczości lub o jego wzlotach oraz upadkach. Książka jest prawdziwą skarbnicą wiedzy i ciekawych informacji, nie tylko o samej postaci wieszcza, ale stanowi przekrój społeczeństwa XIX wieku, szczególnie związanego z  polską emigracją i Wiosną Ludów. Dlaczego pisarz nie wziął udziału w Postaniu Listopadowym? Kim był Andrzej Towiański i jaką rolę odegrał w życiu Mickiewicza? Jakie tajemnica skrywają arcydzieła Adama Mickiewicza? Autor monografii tropi szczegóły, z rozsypanki faktów tworzy całość, która okazuje się niezwykle ciekawą historią o życiu wielkiego poety. Po przeczytaniu monografii czytelnik z innej perspektywy spojrzy na twórczość Mickiewicza. Już nie tej wyniesionej ze „szkolnych murów”, ale stworzonej przez życie. Książka dodatkowo została wzbogacona o „Listy w niebieskich kopertach” nagradzany, lecz dotąd niedrukowany zbór wierszy poświęconych Mickiewiczowi. I jak się okazuje, historia życia Mickiewicza przekracza ramy zaświatów.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież