"Opowieści biblijne" (Wydawnictwo Nasza Księgarnia)

W życiu każdego chrześcijanina Biblia odgrywa niezwykle ważną rolę. Już od najmłodszych lat w życiu dziecka przewijają się biblijne historie, najpierw opowiadane przez rodziców czy dziadków, później stopniowo odkrywane przez dzieci, wreszcie świadomie czytane przez dojrzewających ludzi. Biblia jest dziełem pełnym znaczeń i metafor, jest inspiracją dla malarzy, artystów, pisarzy i poetów. W Opowieściach biblijnych ośmiu polskich pisarzy przedstawiło najważniejsze teksty Starego i Nowego Testamentu – każdy na swój sposób, mając na uwadze to, że opowieści będą skierowane głównie dla dzieci – tak więc historie przekazane są w sposób zrozumiały, prosty i barwny, oddziałujący na zmysły najmłodszych czytelników. 

W ramach Starego Testamentu autorzy przybliżyli historię stworzenia świata, Adama i Ewy- ich stworzenie, wygnanie z raju, a także ich późniejsze życie. Czytelnik poznaje historię Potopu, Wieży Babel. Zaznajamia się z losami Abrahama i Mojżesza, a także innych, nieco mniej znanych biblijnych postaci: Samsona, Dawida i Goliata, Salomona, Hioba, Daniela i Jonasza. 

Nowy Testament to Ewangelie. Opowieści biblijne zaczynają tę drugą część od narodzenia Jana Chrzciciela, potem jest historia Maryi, narodzenie Jezusa oraz jego życie: lata dzieciństwa, czas w którym czynił cuda. Nie da się też uniknąć najtrudniejszego – męki, śmierci i radosnego Zmartwychwstania. Męka i śmierć to temat niezwykle trudny,  zwłaszcza, że odbiorcą jest mały czytelnik, bardzo wrażliwy i delikatny, ale autor poradził sobie znakomicie – przedstawił te wydarzenia w formie „teatrzyku”, w sposób wyjątkowo subtelny. To właśnie to opowiadanie, ten sposób ukazania historii spodobał mi się najbardziej. Nowy Testament to też przypowieści, których również tutaj nie zabrakło. Dodatkowo w jasny, przejrzysty sposób ukazany jest morał – tak, by najmłodsi mogli go zrozumieć. 

Autorzy opowiedzieli biblijne historie w sposób prosty, tak, by przekaz dotarł bez przeszkód do najmłodszych czytelników. Niektóre z opowiadań mają w sobie elementy „przemycone” ze współczesności, co ułatwia dzieciom odbiór, jednocześnie elementy te nie psują wydźwięku opowiadanych wydarzeń.  Dodatkiem do treści są przepiękne rysunki Anny Gensler, które dodatkowo ubarwiają przedstawione historie. 

Opowieści biblijne to pięknie wydana książka, która w przyjemny sposób przekaże najmłodszym niezwykle ważne dla każdego małego chrześcijanina treści. Polecam, nie tylko z resztą najmłodszym  - nawet dla rodziców czytanie biblijnych historii swoim pociechom w tym wydaniu będzie miłym przypomnieniem tak dobrze znanych nam wydarzeń biblijnych.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież