"Julian i Irena Tuwim dzieciom" (Nasza Księgarnia)

Twórczości Juliana Tuwima nikomu przedstawiać nie trzeba, ani zachęcać do sięgania po nią. Wychowują się na niej kolejne pokolenia. To crème de la crème klasyki poezji dla dzieci. Każde jej wydanie jest cenne i cieszy się popularnością. To, które ukazało się nakładem Naszej Księgarni, szczególnie zasługuje na uwagę. 

W prześlicznie oprawionym zbiorze zamieszczono nie tylko i wiersze Juliana Tuwima, ale także teksty pióra jego siostry Ireny. Jako poetka i prozaiczka jest o wiele mniej znana, pamiętamy ją głównie jako tłumaczkę. Przełożyła z języka angielskiego książki o Kubusiu Puchatku, Mary Poppins, czy powieści Edit Nesbit. Adaptowała teksty Walta Disneya i baśnie braci Grimm. Tłumaczyła też z języka rosyjskiego bajki i baśnie. Dla młodych czytelników napisała "Co okręt wiezie", "Marek Wagarek", "O pingwinie Kleofasku", "Pampilio" - warto je poznać, bo są to nie tylko urocze, ale i wartościowe teksty. Na przykład dzięki "Co okręt wiezie" możemy ćwiczyć z dzieckiem naukę alfabetu, a  śledząc perypetie zwierząt w "Pampilio" poznamy sposób na zapamiętywanie.

Z utworów Juliana Tuwima znajdziemy te najsłynniejsze: "Okulary", "Lokomotywę", "Rzepkę", czy "Ptasie Radio", ale także i te mniej znane jak "Dżońcio", "Gdyby", "Mowa ptaków". Wiersze są ułożone w pięciu działach tematycznych, a jako "przerywniki" między tymi częściami występują teksty Ireny Tuwim. 

Zanim jednak zanurzymy się w bajeczne wiersze i opowiadania, mamy przepiękną garść wspomnień z dzieciństwa rodzeństwa Tuwimów. Fragmenty zaczerpnięto z książek "Julian Tuwim. Tam zostałem. Wspomnienia młodości" (czytelnik 2003) oraz Irena Tuwim "Łódzkie pory roku" (Wydawnictwo Literackie 1956). Opowieść o dziecięcym świecie dwojga literatów jest doprawdy magiczna. Niesamowite, jaką oni mieli wyobraźnię! Niewątpliwie dorastanie w domu, w którym poezja i polska kultura były na piedestale, przyczyniło się do rozwijania talentów i wyboru ścieżki zawodowej Tuwimów.

Autorem ciekawych, kolorowych, nowoczesnych ilustracji jest Adam Pękalski, często nagradzany grafik, który zajmuje się ilustracją książkową, prasową i reklamową, czasem komiksem i malarstwem. Od 2007 roku mieszka w Ankarze, gdzie na uniwersytecie prowadzi zajęcia z projektowania graficznego i ilustracji. Klasyka tuwimowska w jego ujęciu nabiera świeżości, miny narysowanych postaci wyrażają różne emocje, doskonale współgrając z tekstami. Z ciekawością odwracamy się kolejne strony, by zobaczyć, jak też artysta przedstawił bohaterów naszych ulubionych wierszy, co jeszcze wymyślił. 

Ten bogaty zbiór stanowi wznowienie wydania sprzed 4 lat, w innej, ale równie pięknej okład
Książka należy to rodzaju niezbędnych w domowej biblioteczce, znakomicie nadaje się na prezent. Przypadnie do gustu i dzieciom i dorosłym. Bez Tuwima poezji "ni ma".

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież