Mariusz Niemycki "Oddech smoka" (Wydawnictwo Skrzat)

Zmienić się w smoka to nic przyjemnego. Te zębiska w paszczy, łuski na grzbiecie, wielkie szpony u łap… Brrr! A może jeszcze siedem zionących ogniem głów? O nie, dziękuję za takie atrakcje! Dzieciom wizja przemiany w straszliwego potwora też chyba nie przypadnie do gustu. Taka przygoda jednak spotkała pewnego chłopca. Okazało się potem, że przyczyna takiego „smoczego” stanu jest całkiem prozaiczna… Jeśli chcecie ją poznać - zapraszam do sięgnięcia po krótką, ale jakże pożyteczną opowiastkę Mariusza Niemyckiego.

„Oddech smoka” należy do cyklu „Pierwsze czytanki” proponowanego przez wydawnictwo Skrzat jako pomoc w nauce samodzielnego czytania. Książeczka ta zalicza się do poziomu drugiego, w którym dziecko samo czyta proste i krótkie zdania, a dorosły - dłuższe partie tekstowe. Tekst umieszczony w kolorowych dymkach to zazwyczaj 2-3 wyrazy, bez dwuznaków, bez zmiękczeń, często są to onomatopeje np. „fru-fru” „ha, ha” ,„psy-puff”. Dodatkowo te krótkie słowa podzielone zostały na sylaby. Moim zdaniem to ułatwienie niekoniecznie będzie dla każdego pomocne. Jeśli dziecko uczy się czytać globalnie, jeśli zna podstawowe litery, to nie powinno mieć już problemu z opanowaniem całego prostego wyrazu. Wolałabym też raczej, by na drodze do płynnego czytania, uczeń obcował z normalnym zapisem. Co innego, gdy mamy w jakimś elementarzu ten sam wyraz zapisany w całości oraz podzielony na sylaby, czy z wyróżnionymi poszczególnymi głoskami. Jak wiadomo jednak metod nauki czytania jest wiele. Najważniejsze, by dobrać odpowiednią do etapu rozwoju i możliwości percepcyjnych danego dziecka. 

„Oddech smoka” niezależnie już od tego, że przeznaczono go jako materiał do nauki czytania w ramach specjalnej, kilkuetapowej serii, stanowi bardzo przyjemną w odbiorze, zabawną historyjkę. Autor w sprytny sposób przypomina o tym, jak ważne jest przestrzeganie higieny i codzienna toaleta. Po przeczytaniu tej książeczki, już żadne dziecko chyba nie zapomni o użyciu przyborów higienicznych w łazience. 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież