Emilia Padoł "Dżentelmeni PRL-u" (Wyd. Prószyński i S-ka)

Każda epoka ma swoje ikony, symbole piękna, style godne podziwu i naśladowania, dlatego nikogo nie dziwi, że w szarej PRL-owskiej rzeczywistości znalazły się jednostki nieprzeciętne, błyskotliwe, stanowiące zjawisko i fenomen swoich czasów.

„Dżentelmeni PRL-u” to najnowsza publikacja Emilii Padoł, w której autorka przedstawia losy dziewięciu gwiazd, dziewięciu mężczyzn o różnych poglądach, życiorysach i osiągnięciach, którzy swoją życiową drogę rozpoczęli w czasie II wojny światowej, tuż po niej, bądź w latach sześćdziesiątych. Leopold Tyrmand, Zbigniew Cybulski, Marek Hłasko, Leon Niemczyk, Daniel Olbrychski, Stanisław Mikulski, Jerzy Zielnik, Andrzej Łapicki i Jan Nowicki niewątpliwie należą do jednostek ambitnych, charyzmatycznych, obdarzonych charakterem i skazanych na sukces. Podążający w różnych kierunkach, a jednak posiadający wspólny mianownik. Ale czy rzeczywiście jest nim status dżentelmena?

Książka afirmuje sylwetki dziewięciu niezwykłych mężczyzn z krwi i kości, którzy oprócz zalet mieli wady, marzyli, ulegali słabościom, używkom i kobietom, a czasem stawali się więźniami własnego wizerunku i popularności. Autorka prezentuje biografie w formie skróconych szkiców wzbogaconych o ciekawostki, anegdoty oraz wspomnienia bliskich, znajomych i rodziny. Pisze o wydarzeniach ważnych, przełomowych, ale też przytacza fakty, których nie znajdzie się w takich opracowaniach jak encyklopedia. I choć nie ocenia i nie krytykuje swoich bohaterów, to też nie wystawia im laurek, tylko stara się odkryć przed czytelnikiem jak najwięcej prawdy.

Emilia Padoł swoją publikację oparła na istniejących już źródłach. Informacje czerpała z wywiadów, książek biograficznych i autobiograficznych, a także wypowiedzi i tekstów innych osób, które o bohaterach jej książki już pisały. I mimo że informacje zawarte w tej pozycji nie są podane do publicznej wiadomości po raz pierwszy, to trzeba przyznać, że autorka połączyła je w bardzo zgrabny sposób tworząc ciekawą, intrygującą, a momentami zaskakującą i zabawną całość, która absorbuje uwagę czytelnika.

„Dżentelmeni PRL-u” to książka, na którą warto zwrócić uwagę, gdyż przedstawieni w niej bohaterowie nie tylko są ciekawymi postaciami, osobowościami, ale też autorami nieprzeciętnych życiorysów. A pisarka prócz posługiwania się piękną polszczyzną wie jak zrobić wrażenie na czytelniku, wzbudzić jego zainteresowanie i przykuć do tekstu. Myślę, że każdy kto chciałby się dowiedzieć jacy naprawdę byli, jacy są znani, lubiani i podziwiani dżentelmeni żyjący w Polsce Ludowej powinien sięgnąć po tę lekturę. Polecam.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież