Elżbieta Cherezińska "Legion" (Zysk i S-ka)

Elżbieta Cherezińska znana jest głównie z poświeci fantastycznych, osadzonych w czasach średniowiecznej Polski. Sławna już  „Korona śniegu i krwi” zdobyła nie tylko serca rzeczy fanów, ale również liczne nagrody literackie. Jednak Elżbieta Cherezińska nie ograniczyła swojej twórczości do fantastyki, lecz wydaje się, że choć to literackie szaleństwo, to stworzyła powieść historyczną, która porusza bardzo trudny temat, szczególnie dla polskiego społeczeństwa.

„Legion” to fascynująca powieść o Żołnierzach Wyklętych i ich niezwykłej historii. Autorka wskrzesza bohaterów i sprawia, że czytelnik towarzyszy żołnierzom od pierwszych stron powieści. Jak już wspomniałam, Elżbieta Cherezińska poruszyła bardzo trudny temat w historii Polski, szczególnie, że jeszcze niedawne władze próbowały przekłamać, zatuszować i całkowicie wymazać z pamięci narodu historię Żołnierzy Wyklętych. Dziś, to Oni są prawdziwymi bohaterami, a ich poświęcenie i życie stały się symbolami głębokiego patriotyzmu. Również w „Legonie” został ukazany los, codzienna walka i niezwykle trudne decyzje Żołnierzy, dla których dobro Ojczyzny było najważniejszą wartością. 

Elżbieta Cherezińska stworzyła historię, która porusza serce czytelnika i budzi, często uśpione patriotyczne uczucia. Czym jest dzisiejszy patriotyzm? Na szczęście nie musimy stawać do walki z bronią w ręku i nie modlimy się o przeżycie kolejnego dnia. Ale jeszcze tak niedawno, tysiące osób, często bezimiennych i zapomnianych oddało swoje życie, za to, że dziś możemy żyć w wolnej Ojczyźnie. 

Autorka napisała wyjątkową powieść, która  już weszła do kanonu literatury polskiej, zwłaszcza powieści historycznej i dokumentalnej. Tu nie ma miejsca na fikcję i wyidealizowany obraz bohaterów. Elżbieta Cherezińska stworzyła historie prawdziwych osób z ich zaletami, słabościami, lękami oraz niezwykłą odwagą. Nieraz cierpieli, umierali i poświęcali wszystko, w imię walki o dobro wolnej Ojczyzny. Nawet, gdy zostali sami bez pomocy zachodnich „przyjaciół”. Dlatego zawsze należy pamiętać o gorzkiej przeszłości, często tak krwawej i okrutnej oraz o  bohaterach, dla który miłość do Polski stała się najważniejszą wartością. 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież