Beata Ostrowicka "Franuś, gdzie ty masz głowę i inne opowiadania" (Wydawnictwo Literatura)

Żałuję, że tak późno odkryłam twórczość Beaty Ostrowickiej, współczesnej autorki literatury dla dzieci i młodzieży, której książki uhonorowano, m.in. wpisem na Honorową Listę Andersena oraz "Złotą Listę" książek polecanych przez Fundację ABCXXI, wyróżnieniami Międzynarodowego Stowarzyszenia IBBY.

Parafrazując tytuł jej najnowszego zbiorku opowiadań mogę powiedzieć: „gdzie ja miałam głowę?!” Tyle pięknych i wartościowych tekstów mnie ominęło! Na szczęście nic nie stoi na przeszkodzie, by nadrobić braki, zwłaszcza, że mam w domu kogoś, kto chętnie korzysta z opcji „poczytaj mi, mamo”.  Tomik łódzkiego wydawnictwa Literatura „Franuś, gdzie ty masz głowę?” i inne opowiadania” z serii „Polscy Pisarze Dzieciom” już trafił do wspólnej lektury i polecam go z całym przekonaniem.

Beata Ostrowicka jest absolwentką filozofii, ale sądząc po jej utworach, ma znakomite podejście pedagogiczne. Jej opowiadania przeznaczone są dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Z dużą wrażliwością przedstawiają wielkie sprawy małych ludzi - taki właśnie podtytuł nosi jeden z tekstów. Odnoszą się do dziecięcych problemów, smutków, lęków, radości i marzeń. Wydają się być niesamowicie bliskie najmłodszym. Uczą wartości. Mówią o rodzinie, przyjaźni, życzliwości, koleżeństwie, szacunku. Są pełne ciepła, emocji, humoru. Pomagają  dzieciom oswoić się z wieloma sytuacjami, np. chodzeniem do przedszkola („Lulaki, Pan Czekoladka i przedszkole czyli ważne sprawy małych ludzi”). Pokazują sceny z codziennego życia oraz fantastyczne bajkowe światy. Bohaterami są nie tylko dzieci (np. Franuś, Hubercik, Bartek, Mała Dziewczynka) i ich rodziny, ale także zabawki, przytulanki (np. pluszowy Kotopies), zwierzątka (np.dinozaur Plotek, mrówka Ola, myszki), „ludziki” (kosmita Xtior, drzewiaki). Zdarzenia i przygody, które odbywają się z ich udziałem przedstawione są pięknym językiem,  prosto i ciekawie.

Teksty Ostrowickiej są wprost wymarzone dla małych odbiorców, bliskie dziecięcemu pojmowaniu świata. Bawią i uczą, wzruszają i zachwycają. Zbiór 22 opowiadań, znakomitych od strony literackiej, uświetniła przeurocza (kolorowa i delikatna, jakby akwarelowa) szata graficzna, którą stworzyły trzy renomowane ilustratorki: Iwona Cała, Joanna Rusinek oraz Krystyna Lipka-Sztarbałło. Warto mieć tę książkę w domowej biblioteczce.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież