"Ciemna strona księżyca" Grzegorz Gajek (Studio Truso)

 „Ciemna strona księżyca” to nowa powieść Grzegorza Gajka, autora takich książek jak: „Szaleństwo przychodzi nocą” lub zbioru opowiadań „ Sen, bal śmierci”. Grzegorz Gajek w nowej powieści zaprasza czytelnika do podróży w daleką przyszłość, w której papierowe książki są reliktami dawnej epoki, a współczesna muzyka tylko krótkimi, odtworzonymi fragmentami. Autor wykreował wizję życia wśród planet, gwiazd, statków kosmicznych  i podróży między odległymi galaktykami. Jednak, wśród ciał niebieskich znajduje się tajemnicza planeta – Empireum – najdalszy koniec znanego wszechświata. To niezwykle mroczne miejsce osnute tajemnicą, która pobudza wyobraźnię i jest źródłem największego lęku.

Pełna cudów i zarazem śmiertelna planeta, zsyłająca łaskę oświecenia lub odbierająca  świadomość i życie podróżnikom. To główny cel ekspedycji czterech głównych bohaterów: poety, księdza, naukowca i żołnierza, ale każdy z nich pragnie znaleźć odpowiedź na własne pytanie. Czy tematem tej powieści jest tylko podróż na nieznaną planetę?.

Grzegorz Gajek we wcześniejszych książkach udowadnia, że potrafi umiejętnie połączyć różne kategorie literackie i stworzyć fabułę, która zawiera o wiele głębsze znaczenie, niż na początku mogłoby wydawać się czytelnikowi. Autor w „Ciemnej stronie księżyca” zaprasza do wędrówki do wszechświata własnego „Ja”, do podróży w głęboką przestrzeń psychiki i zachęca do zadania pytań oraz poszukania odpowiedzi po naszej mrocznej stronie wnętrza.

Czytając powieść odniosłam wrażenie, że każdy element fabuły jest alegorią i wśród tych gwiazd oraz muzyki Pink Floyd, można zastanowić się nad własnymi wartościami oraz potrzebami. Kto nigdy nie spojrzał na gwiazdy i choć raz nie poczuł się częścią wszechświata? Ile marzeń dotyczyło pragnienia poznania tajemnicy kosmosu? Dlaczego podróże na dalekie planety wciąż rozpalają wyobraźnię? Każda udzielona odpowiedź przynosi nowe pytania, zaś  droga poznania wszechświata jest tak samo długa jak poznanie własnego siebie. Gdy przeczytałam ostatnie zdanie w powieści Grzegorza Gajka, zadałam sobie pytanie: czym jest tajemnica wszechświata przy tajemnicy ludzkiej psychiki?

Autor stworzył nieszablonową powieść, zaskakującą i najważniejsze, poruszającą trudny temat mrocznej strony człowieka. Wydawnictwo Studio Truso opublikowało dobrą książkę w klimacie science fiction, różniącą się od typowych powieści, a przede wszystkim napisaną w sposób charakterystyczny dla autora. I mam nadzieję, że każda osoba, która przeczyta powieść Grzegorza Gajka, choć na chwilę wyruszy w podróż na Empireum.

 

 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież