"Sodomici" Elwira Watała (Videograf)

 Elwira Watała to autorka wielu opracowań, monografii i książek odkrywających mroczne, wstydliwe i niekiedy bulwersujące sekrety historii. W 2011 wydała nieco kontrowersyjną książkę „Mój chory de Sade”, a teraz w moje ręce wpadła jej najnowsza publikacja. „Sodomici” to kolejna wycieczka w przeszłość, w sposób nieprzegadany obrazująca rozwój sodomii na przestrzeni wieków.

Na początku autorka funduje nam zarys historyczny jeśli chodzi o pojęcie i zjawisko homoseksualizmu na świecie. Zastanawia się, czy homoseksualizm można leczyć, dlaczego niekiedy był postrzegany jako choroba, innym razem jako przywilej i normalny sposób budowania męskości? Dlaczego w szeregach armii pojawiali się… tymczasowi homoseksualiści, którzy po powrocie do swoich domostw, wracali jednocześnie do żon i narzeczonych?
 
W dalszej części publikacji poznajemy najsławniejszych homoseksualistów, o których czasami chyba nie wiedzieliśmy, że stoją po tej stronie sfery życia z drugim człowiekiem. Piotr Czajkowski, Hans Christian Andersen, Oscar Wilde, Ludwik II Bawarski, Fryderyk Wielki, rzymscy cesarze, Marcel Proust, William Szekspir, Tomasz Mann, Jarosław Iwaszkiewicz. I wielu wielu innych. Niektórzy otwarcie przyznawali się do homoseksualizmu, inni żyli w związkach z kobietami i do końca przekonywali świat co do własnej heteroseksualności. Autorka przytacza wiele dowodów na takie, a nie inne upodobania, opisuje związki z mężczyznami, a w przypadku artystów opowiada o dziełach, które powstawały inspirowane miłością do drugiego mężczyzny.
 
Nie ogranicza się tylko do historii, funduje nam wycieczkę do Hollywood i dzięki temu poznajemy światek filmu, gdzie męska miłość była i jest czymś zupełnie normalnym. Książka jest napisana przystępnym, czasami pełnym inteligentnego humoru językiem, bez zbędnych naukowych dywagacji, stanowi interesującą i wciągającą lekturę.
 
Temat stary jak świat, a jednak w ciekawej odsłonie, zawiera wiele cennych informacji z życia znanych ludzi, ukazując ich od nieco odmiennej strony. Ciekawa, błyskotliwa, nieprzegadana. Polecam, może stanowić ciekawe uzupełnienie naszej wiedzy i o ludziach, a także o tych wątkach historycznych, których nie znajdziemy w podręcznikach do nauki tego przedmiotu.

 

 

 

Komentarze  

 
+1 #2 Anna 2015-03-03 18:17
Książkę czytać zaczęłam z nadzieją na ciekawe przedstawienie tematu, dostałam coś pełnego plotek, błędów i pogłosek. Autorko używasz tak często słowa wiwisekcja w stosunku do zwykłej sekcji, że przestało to być zabawne (z drugiej strony żona Arafata to mądra kobieta, że nie pozwoliła go pokroić na żywca) - sprawdź znaczenie. Sprawdź żony Toma Cruise'a (Mimi Rogerrs a Penelope Cruze). Po przeczytaniu połowy książki byłam zmęczona i nie potrafię powiedzieć czy to był sarkazm, czy homofobia. To najgorsze opracowanie udające naukowe, jakie czytałam.
Cytować
 
 
-1 #1 Elwira 2013-07-16 03:43
Witam czytelników! czy jest dobrze czy żle, że przestano mnie rugać za "Wielcy zboczency i chwalić za "Sodomitów"? Wolę, aby wymyślano, bo na "Zboczeńcach" sporo zarobiłam, mimo, iż grafomanka, którą trzeba zlińczować. pochwal mnie Czytelniku za postawę buddyjską- nie odpowiadałam w myśl tej zasady: mały pies szczeka, duży - nie musi. Pozdrawiam Elwira Watała
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież