"Szkodliwy pakiet cnót" Mariola Zaczyńska (Prószyński i S-ka)

Czy jest jakiś przepis na wciągającą obyczajowo-kryminalno-komediową powieść? Na pewno potrzebujemy wyrazistych bohaterów, takich z krwi i kości, z których każdy ma swoją historię i to nie do końca szczęśliwą. Lub zabawną. Ale na pewno bardzo życiową, taką, z którą czytelnik będzie się mógł utożsamiać. Do tego niezbędna jest historia z wątkiem kryminalnym i jakąś tajemnicą w tle. To niewątpliwe urozmaici akcję i nada jej pociągającego smaczku. Jeśli jeszcze tu i ówdzie pojawi się gorące uczucie, sercowe rozterki i pragnienia, to cała opowieść zyskuje na stronie emocjonalnej. Do tego żywy humor i błyskotliwe dialogi i mamy gotową receptę na wciągającą i rozrywkową powieść.

W najnowszej książce Marioli Zaczyńskiej „Szkodliwy pakiet cnót” na pewno występują te wszystkie elementy, ale autorka posunęła się nieco dalej. Bo bohaterowie to nie tylko pozytywne postaci, w tej opowieści występują również ci stojący po ciemnej stronie mocy (a raczej prawa). Jest wiele złamanych serc, ale jest także chora i niebezpieczna miłość, toksyczni ludzie niszczący innych, twarde i odważne kobiety, które tak naprawdę chcą być po prostu kochane i złamani życiem faceci, którzy ciągle mają nadzieję na drugą szansę.

Akcja powieści toczy się w Siedlcach, podczas Offowego Tygodnia Mody. Kalina Mentlewicz zostaje wysłana do tego miasta na wschodzie Polski przez znienawidzoną naczelną. Jednocześnie czuje, że jej związek z Markiem to równia pochyła i już wkrótce ta miłość poleci na łeb na szyję. Nie wie jeszcze, że przyjeżdżając do Siedlec trafi nie tylko na gromadę wychudzonych modelek, ale także znajdzie się w samym środku kryminalnej zagadki, pozna tajemnicę starej kamienicy, a także odkryje wiele innych sekretów przeszłości, bardzo ponurych i bolesnych.

„Szkodliwy pakiet cnót” to prawdziwy rollercoaster, zarówno fabularny, jak i dialogowy. Dzięki inteligentnemu humorowi, świetnie zarysowanym bohaterom i zaskakującej fabule powieść stanowi prawdziwą chrapkę dla wszystkich, którzy cenią właśnie takie elementy w książce. Napisana sprawnie, wciągająco i przemyślanie. I pamiętajcie, to nie tylko komedia z wątkiem kryminalnym, jest tu o wiele więcej wątków, które z tymi dwoma gatunkami nie mają nic wspólnego. To sprawia, że książka zyskuje w odbiorze i sprawia, że trudno się od niej oderwać. Gorąco polecam.

 

 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież