"Szaleństwo przychodzi nocą" Grzegorz Gajek (Novae Res)

„Szaleństwo przychodzi  nocą” to debiut literacki Grzegorza Gajka. Autor do tej pory, z powodzeniem publikował opowiadania SF.

Głównego bohatera książki poznajemy w trudnych dla niego chwilach. Dopiero co pochował żonę i wraca do pustego mieszkania. Wtedy do głosu do chodzą stare demony, które już prawie zostały zapomniane, a teraz ponownie budzą się do życia. Staniek jako mały, dziewięcioletni chłopiec był świadkiem śmierci dziewczynki. To wydarzenie przyniosło wielkie zmiany w jego życiu i uruchomiło swoistego rodzaju lawinę szaleństwa. Zło, które dotąd było uśpione, po niemal sześćdziesięciu laty znów budzi się do życia, pragnąc krwawych ofiar.

 Już sama okładka wprowadza w mroczny klimat książki.  Autor stopniowo buduje napięcie, ujawniając kolejne fakty z życia głównego bohatera. Miejscami można odnieść wrażenie, że samemu uczestniczy się w wydarzeniach. Wstyd się przyznać, ale podczas lektury obracałam się za siebie, upewniając się, czy aby na pewno nie ma w pokoju kogoś jeszcze oprócz mnie. Na duży plus zasługuje kreacja wizerunku żony Stańka. Kobieta została przedstawiona jako opiekunka rodziny i domu. Swoistego rodzaju opoka głównego bohatera. To dzięki niej i jej ochronie udawało mu się trzymać Zło uśpione przez tyle lat. Świetnie został przedstawiony również wewnętrzny świat Freny – narkomana (chociaż do końca nie jest to powiedziane), które żeby zarobić trochę pieniędzy jest w stanie posunąć się naprawdę daleko. 

Książka z pewnością godna polecenia. Przedstawia to, co każdemu z nas jest bardzo bliskie. Wybory, które podejmujemy niemal każdego dnia tak jak Stanek. On musiał wybrać między swoim wnukiem, a kobietą, która po śmierci żony wniosła do jego życia promyk nadziei. Miłość, dzięki której można ocalić życie i uśpić przeszłość. I co najważniejsze – każdy z nas ma swoje demony, które budzą się i przychodzą do nas tak jak i szaleństwo w nocy.

Komentarze  

 
0 #3 Lia 2013-03-25 17:37
Wspaniała recenzja, polecam również tę na stronie: http://moznaprzeczytac.pl/szalenstwo-przychodzi-noca-grzegorz-gajek/
Cytować
 
 
0 #2 Sylwia 2013-02-09 11:16
Książka bardzo mi się podobała, polecam wszystkim gorąco.
Cytować
 
 
0 #1 Anna 2013-02-06 17:07
czytałam, polecam, chociaż była miejscami mocno poruszająca...
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież