"Drzewo morwowe" Tomasz Białkowski (Szara Godzina)

Dwukrotny laureat Literackiej Nagrody Warmii i Mazur „Wawrzyn” (2008 rok – za powieść „Zmarzlina”, 2011 rok za „Teoria ruchów Vorbla”) tym razem swoim czytelnikom zrobił niespodziankę w postaci kryminału pt. „Drzewo morwowe”. Już na pierwszy rzut oka przyciąga niezwykła okładka z pięknym motylem – jedwabnikiem morwowym.

Dziennikarz – Paweł Werens przyjeżdża do rodzinnego miasta – Olsztyna – celem napisania artykułu o głośnym i brutalnym zabójstwie prokuratora na emeryturze. Splot nieoczekiwanych wydarzeń powoduje, że Werens zamiast w hotelu musi zamieszkać u stryja, byłego księdza. Ten, w kolejnych rozdziałach pomaga mu rozwiązać dziennikarskie śledztwo, bo w to właśnie zamienia się zbieranie informacji do artykułu.

 

Białkowski z topograficzną precyzją prowadzi nas po miejscach, gdzie doszło do rytualnych zbrodni. Dodam, że ze zbędną precyzją. Zbyt dużo i zbyt często pojawiają się w powieści nazwy dróg czy ulic, które niczego nie wnoszą do fabuły, a raczej nikt też, nie będzie śledził podróży fikcyjnego Pawła Werensa.

Czytelnik, który miał przyjemność zapoznać się z nagrodzonymi powieściami Białkowskiego, na pewno zauważy, że „Drzewo morwowe” oprócz wątków kryminalnych i sensacyjnych zawiera również typowe elementy dla tego pisarza. Są więc rozważania nad sensem życia, walka z własnymi słabościami, charakterem czy złem. Tym razem słabością bohatera „Drzewa morwowego” jest rodzinny dom i kontakty z ojcem, stąd ogromna niechęć oraz nienawiść do Olsztyna.

Powieść czyta się lekko i przyjemnie, zagadka, choć nieco naciągana, intryguje i dynamicznie się rozwija. To wszystko sprawia, że nie zawiodą się ani wielbiciele pisarza, ani wielbiciele polskich kryminałów. Już niedługo, 13 listopada 2012r,  kolejna odsłona przygód Pawła Werensa. Druga część trylogii kryminalnej nosi tytuł „Kłamca” i na pewno znajdzie miejsce w niejednej biblioteczce, w tym w mojej. Wydawca ponownie dostaje ogromny plus za okładkę, którą można już zobaczyć na jego stronach.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież