"Piękno i zamęt" Weronika Kulesza (Novae Res)

 Książka ,,Piękno i zamęt” zaskoczyła mnie swą niecodzienną formą. Jednak zanim wgryzę się głębiej w treść, pozwólcie, że zacznę od wizualnej części. Na matowej okładce ze skrzydełkami  nie pozostają odciski palców, co jest dobre. Standardowy format i przyjemna czcionka dla oka ułatwiają szybkie czytanie. Kartki są koloru beżowego a każdy rozdział jest zatytułowany. Całość jest utrzymana w kolorystyce czerwieni,  jak się okazuje ma związek z treścią, co bardzo mi się spodobało. Uwielbiam bowiem kiedy okładka współgra z fabułą. Na końcu mamy spis treści. Całość więc oceniam na:5

Teraz postaram się przybliżyć troszkę bohaterów,  jakich spotkałam na kartach powieści.

Głównym bohaterem jest Sober, ma 22 lata i jest psychopatą, mordującym ludzi. Uwielbia grać na fortepianie żałobne pieśni i malować okaleczonych ludzi. Kocha widok krwi, która go podnieca i uspokaja. Przez całą książkę staramy się zrozumieć postępowanie chłopaka i co nim kieruje.

Blair  tak jak Sober również jest psychopatką. W jej głowie jest ogromny bałagan, ma zwidy, omamy, słyszy głosy, karzące robić jej złe rzeczy. Dziewczyna często traci przytomność, co powoduje, że jest zagubiona i tak jak Sober czuje się lepsza od innych ludzi i wyjątkowa.

No i mamy Nicolasa, który przepraszam za określenie jest taką „dupą wołową”, że tego nie da się opisać. Przyjaciel Sobera z jakim wspólnie grał w zespole i notabene świadek jednego z morderstw. Właśnie tutaj zaczyna się nielogiczność postępowania Nicolasa, który postanawia odnaleźć kolegę. Po co?  To jest chyba już nie ważne, gdyż zostaje zakładnikiem naszego bohatera. Jakby tego było mało potem trafia w ręce Blair (przemilczę już w jaki sposób to się stało). Nicolas widzi doskonale, że tych dwoje to mordercy, postanawia im pomóc. Czy mu się to uda? Czy można wyleczyć psychopatę?  Zabójcy, mieszkający blisko siebie i lubujący się w tym samym to nie za dużo ? Dlaczego jeszcze są na wolności? Tego dowiesz się z książki.

Dodam tylko jeszcze,iże Sober i Blair zaczynają czuć do siebie fascynację, pożądanie, a przede wszystkim zrozumienie: ,, Ja wiem co czujesz, mam tak samo”. Co do stylu, książkę mimo kolokwialnego języka, czyta się  trudno, bowiem mamy dużo opisów i przemyśleń bohaterów. Autorka zaprasza czytelników do świata psychopaty, mamy fabule wgląd w jego myśli, motywy i uczucia. Tak więc jak głosi tytuł to piękny zamęt. Psychologia jest tu fenomenalnie wyeksponowana, czytający mogą zastanawiać się czy tak właśnie wygląda życie psychopaty? Czy to takie mechanizmy i emocje kierują tym człowiekiem?

Jak wspomniałam na początku ta książka mnie zaskoczyła. Pozytywnie, nigdy jeszcze nie czytałam takiej pozycji, która by w tak wspaniały sposób skupiła się na życiu chorego umysłowo człowieka zabijającego  innych. Ukazuje psychopatę pod kątem społecznym i psychologicznym. Coś niesamowitego.

Podsumowując, książka ,, Piękno i zamęt”  nie jest tylko obyczajówka, to psychologia na wysokim poziome, przedstawia życie psychopaty. Pozycja ta wymaga od nas skupienia, nie raz musiałam oderwać się od niej i ,, przetrawić” pewne rzeczy, przemyśleć by znów móc wrócić do tego zwariowanego i szalonego świata. Język choć jest lekki to poprzez mnogość refleksji bohaterów sprawia, iż czyta się tę historię wolniej. Jednak warto zwolnić, by wyciągnąć z tej opowieści ile się da. Kreacja Blair i Sobera jest fenomenalna, zachwycałam  się nimi od samego początku. Nicolas to dla mnie bohater nielogiczny, który zamiast uciekać jak najdalej od naszej dwójki, tkwi w środku tego huraganu z nadzieją, że powstrzyma go sam. Niby wie, iż ma do czynienia z niezrównoważonymi, niebezpiecznymi osobami, jednak zostaje z nadzieją, że stanie się ich wybawcą. Reasumując  - on jest moim minusem, jaki znalazłam w tej książce. Na koniec mogę tylko powiedzieć,  Pani Weroniko, gratuluję wydania tak oryginalnej historii, zachwycającej swym szaleństwem i pięknem ludzkiej, mrocznej natury.  Jeśli lubisz psychologię, kryminał i delikatne elementy obyczajówki, jest to idealna książka dla Ciebie.

 

 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież