Konkurs i recenzja "Mój pamiętnik potoczny" Olga Lipińska (Prószyński i S-ka)
- Szczegóły
- Kategoria: Konkursy
- Utworzono: poniedziałek, 10, luty 2014 17:45
Kiedy Kabarecik już nie leci*, a dobrej rozrywki ze świecą szukać, w sukurs może przyjść nam literatura. Oprócz beletrystyki mamy szeroki wybór autobiografii, biografii, wspomnień, listów, publikacji typu wywiad- rzeka, felietonów, czy pamiętników. Do piór sięgają coraz liczniej przedstawiciele świata sztuki, filmu, teatru, muzyki, sportu czy telewizji. Nie wszyscy mają jednak dar, by „język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa”**. Tego talentu nie poskąpiła natura Oldze Lipińskiej - znanej pani reżyser, scenarzystce i satyryczce, autorce popularnych programów kabaretowych i realizatorce spektakli teatralnych, a także operowych.
"Mój pamiętnik potoczny" to zbiór jej felietonów publikowanych w latach 1993- 2005 w miesięczniku Twój Styl. Teksty mają swój, nomen omen, styl, który charakteryzuje się dużą dozą ironii, wyostrzonym zmysłem obserwacji, szczyptą nostalgii, dystansem do świata i siebie, tzw. pazurem. Lipińska odmalowuje wyraźną kreską obrazki ze swojego życia zawodowego i prywatnego. Wprowadza czytelnika za kulisy spektakli, na telewizyjne korytarze, sale bankietowe, ale też w domowe pielesze, zaprasza do mazurskiej chaty i na warszawskie uliczki. Bohaterami felietonów są znane postaci z ogólnie pojętego świata kultury i mediów (np. Dygatowie, kolejni prezesi TVP, znani aktorzy, itp.), jak również mąż zwany Piotrusiem, mama Lipińskiej, przyjaciele, czy ukochana spanielka Julka.
Rzeczywistość z perspektywy pióra pani reżyser jest słodko-gorzka, śmieszno-smutna, skłaniająca raczej ku poważnej zadumie i refleksji niż do śmiechu. Autorka poświęciła miejsce przemianom polityczno-społecznym. Dała wyraz swoim lękom, obawom, frustracji, braku akceptacji, lecz także uwieczniła drobne radości życia codziennego i przejawy zdrowego rozsądku w nieco zwariowanych okolicznościach. Znajdziemy też trochę anegdot, wspomnień z wojennych czasów i scenek z okresu PRL. Z opowiedzianych przez Lipińską historii i nakreślonych sytuacji czytelnik musi najczęściej sam wyciągnąć wnioski. Satyryczka nie stawia tu ewidentnych puent, jakby licząc na inteligencję odbiorców.
Trzeba przyznać, że teksty - choć różnorodne tematycznie - łączą się w całość i tworzą formę takiego właśnie "potocznego pamiętnika". "Potocznego" nie tylko ze względu na subiektywnie opisywaną codzienność, ale także na gładki i elokwentny "potok" słów autorki, która - w przeciwieństwie do plejady współczesnych celebrytów - naprawdę ma coś do powiedzenia.
Książkę wzbogacają fotografie z archiwum Lipińskiej. Przedmowę napisał artysta Jerzy Duda-Gracz, on też jest twórcą zamieszczonego na tylnej okładce portretu pani Olgi. Całość ujęto w twardą oprawę w gustownej biało-szaro-czarnej kolorystyce.
Być może nie wszystkim było i jest "po drodze" z poglądami O. Lipińskiej oraz jej słynnym "Kabaretem", ale nie da się zaprzeczyć, że to ważna postać polskiej kultury, głównie w II poł. XX-go wieku, a jej twórczość - na polu realizacji TV oraz satyry - to już klasyka! Warto zmierzyć się z jej felietonami. Mam nadzieję, że publikacja dostarczy wielu wrażeń nie tylko tym, którzy na bieżąco śledzili wydarzenia i czasy opisywane piórem Lipińskiej, czy wychowali się na jej programach rozrywkowych, ale także młodszym pokoleniom, które być może odnajdą w niej wiedzę i inspirację.
_______________________________________________________________________________
* Nawiązanie do: Właśnie leci kabarecik – program rozrywkowy Telewizji Polskiej realizowany przez Olgę Lipińską w latach 1974-77.
** J. Słowacki, Beniowski.
KONKURS
Zapraszamy do udziału w konkursie,
w którym można wygrać książkę Olgi Lipińskiej.
Aby powalczyć o tę publikację,
należy wypowiedzieć się w poniższej kwestii:
Wymień co najmniej trzy nazwiska aktorów biorących udział
w "Kabarecie Olgi Lipińskiej".
Na Wasze odpowiedzi czekamy do 23 lutego, wysyłajcie zgłoszenia na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. a temacie maila proszę napisać KABARECIK
Komentarze
Proszę odpowiedź przesłać na adres poczty elektronicznej:
polscyautorzygmail.com
w temacie maila napisać KABARECIK,
czas do 23 lutego.
Takie wymogi
Pozdrawiam