Marta Galewska-Kustra "Zeszytowy trening mowy" (Nasza Księgarnia)
- Szczegóły
- Kategoria: Recenzje
- Utworzono: środa, 07, październik 2015 10:21
Troska o poprawną wymowę i staranną polszczyznę dziecka spędza sen z oczu niejednemu rodzicowi, opiekunowi. Już w przedszkolach odbywają się zajęcia logopedyczne, prowadzone są konsultacje ze specjalistą od „gimnastyki buzi i języka”. Nie tylko jednak w placówkach oświatowych i fachowych poradniach można pracować nad logopedycznymi problemami. Na rynku ukazują się pomoce, które znakomicie posłużą do ćwiczeń w domowych pieleszach. Nowością jest „Zeszytowy trening mowy” przygotowany przez doktor nauk humanistycznych, Martę Galewską-Kustrę, logopedę, pedagoga dziecięcego, autorkę książek „Z muchą na luzie ćwiczymy buzie” oraz „Wierszyków ćwiczących języki”. Należy do serii „Uczę się wymawiać”, opracowany graficznie został przez Joannę Kłos.
Na pierwszej stronie wita dzieci trener Leszek i zaprasza je na trening, podczas którego będą wycinać, rysować, pisać i dużo mówić. A wszystko po to, aby ćwiczyć artykulację, słuch fonemowy, sprawność grafomotoryczną oraz rozwijać wyobraźnię. Kolejne strony zawierają zadania opatrzone instrukcjami dla rodziców, poświęcone poszczególnym głoskom, sprawiającym dzieciom trudność (k, g, l, j, ś, ć, ż, dz, sz, cz, dż, r), przy czym podany jest wiek dziecka, w którym powinno już mieć daną umiejętność opanowaną i wskazówki, w jakim przypadku trzeba udać się do logopedy (np. jeśli dziecko zamienia dane głoski).
Możemy zagrać w grę planszową „Wyścig Asi i Jaśka”, narysować prezent dla cioci, rozwiązać zagadki Agatki, wkleić brakujące elementy, odszukać drogę, opowiedzieć historyjkę do obrazków, poprawić błędne wyrazy. Mnóstwo przy tym mówienia, opowiadania, nazywania, z naciskiem na różne głoski. Dzięki tym zabawnym ćwiczeniom rodzic/opiekun może zaobserwować „poziom” wymowy własnego potomka, wychwycić niepokojące oznaki i w porę zadziałać. Dodatkowo wspólnie wykonywane zadania zacieśniają więzi rodzinne. Na końcu umieszczono rubryki do wpisania osiągnięć i trudności, a także wyrazów, przy których wszystkim „plącze się” język. Nagrodą na zakończenie treningu jest „Dyplom dla mistrza pięknej wymowy”.
„Zeszytowy trening mowy, czyli ćwiczenia logopedyczne dla dzieci” Marty Galewskiej-Kustry to publikacja ciekawa i przydatna. Taka domowa ćwiczeniówka, pomagająca rozpoznać i potrenować artykulacyjne problemy. Format A4 sprzyja wygodnemu opracowywaniu zadań przez dziecko. Nie pozostaje nic innego jak tylko życzyć dobrej zabawy i doskonałych efektów ćwiczeń.
Komentarze
Czyżby taki językowy łamaniec proponujecie swoim podopiecznym?
Jeśli chodzi o łożyska, to polecam SKF - najlepsza jakość. Polskie z Kraśnika też niczego sobie, natomiast indyjskie firm KG, czy Craft odradzam, choć kuszą niziutką ceną. Tak w ogóle to większość łożysk popularnie stosowanych jest 2RS, czyli dwustronnie pokryte gumowym zabezpieczeniem.
;-D
2RS, dla całej serii przekładni BOX pozycje montażowe B6 lub B7
są również dozwolone.