"Klasycy dzieciom" (Nasza Księgarnia)

W jubileuszowej kolekcji Wydawnictwa Nasza Księgarnia nie mogło zabraknąć klasyki. Trudno sobie wyobrazić, aby najmłodsze pokolenie nie poznawało utworów literackich takich jak, np.: „Paweł i Gaweł”, „Przyjaciele”, „Chory kotek”, „Andzia”, „Powrót taty”, „Stefek Burczymucha”, „O Krasnoludkach i o sierotce Marysi”, na których wychowywali się ich rodzice i dziadkowie. Bez znajomości tych wymienionych, jak i wielu innych tekstów kanonu literatury dziecięcej, a zarazem kanonu naszej kultury narodowej, jakże ułomne byłoby funkcjonowanie młodego człowieka w języku i rodzimych kontekstach kulturowych. 

Antologia „Klasycy dzieciom” zawiera najpopularniejsze utwory wierszem i prozą pióra Ignacego Krasickiego, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Aleksandra Fredry, Stanisława Jachowicza, Józefa Ignacego Kraszewskiego oraz Marii Konopnickiej. Oprócz  najsłynniejszych tekstów trafiają się mniej znane, czy rzadziej publikowane. Są wśród nich łatwiejsze i trudniejsze w odbiorze. Warto odnotować, że większość autorów nie tworzyła stricte dla dzieci. Dopiero z czasem ich utwory zaczęły być publikowane docelowo dla młodego odbiorcy. Bajki Krasickiego wszak nie były pisane dla maluchów, a  np.: „O Janku, co psom szył buty” Słowackiego to przecież fragment dramatu romantycznego „Kordian”. Z kolei Jachowicz, jako pierwszy w Polsce (obok Klementyny z Tańskich Hoffmanowej) pisał specjalnie dla dzieci, stworzył kanon wierszy, na których wychowywały się całe pokolenia, redagował też czasopisma dla dzieci.
Stosunkowo najwięcej miejsca w zbiorze poświęcono twórczości Marii Konopnickiej, dziś już jakby odsuniętej w cień, która znaczną część  swojego dorobku poetyckiego kierowała do dzieci. W zbiorze, oprócz licznej reprezentacji poezji, znajdziemy poemat „Szkolne przygody Pimpusia Sadełko”, „O Janku Wędrowniczku”,  fragmenty  „O Krasnoludkach i o sierotce Marysi” oraz baśń „Jak to ze lnem było”. 

Nad wartościami literackimi i edukacyjno-wychowawczymi utworów zamieszczonych w antologii nie ma potrzeby się rozwodzić. Ich walory są oczywiste i powszechnie znane. Natomiast tym, na co chciałam zwrócić uwagę, jest szata graficzna. Mianowicie – ilustracje wykonane przez  Emilię Dziubak, utalentowaną absolwentkę Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, finalistkę konkursu na najpiękniejsze książki obrazkowe 4th CJ Picture Book Award w Korei, nominowaną w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku, laureatkę Nagrody Literackiej m. st. Warszawy w 2014 r. Jej prace zdarzało mi się już widzieć, ale dopiero teraz „na żywo”, w trzymanej w ręku książce. Rzeczywiście, te prace są zachwycające. Słowo „śliczne” dla wielu osób będzie niemiarodajne, gdyż to subiektywna ocena, więc może powiem tak, że te ilustracje doskonale oddają istotę rzeczy. Są nowoczesne, ale nie „wymodzone”, nie „udziwnione”, barwne, bliskie dziecięcej wyobraźni, przyjemne dla oka.  Dodatkowo książkę zdobią roślinne motywy,  kwiatowe ornamenty wokół nazwisk poszczególnych autorów. 

Zapewne wiele z tekstów zawartych w tej antologii już mamy w naszych biblioteczkach, w innych wydaniach, ale ten zbiór, chociażby ze względu na grafikę, warto również mieć w swoich zasobach. Mamy tu w pięknej oprawie  niemal cały kanon tradycyjnej literatury dla dzieci.  Klasyki nigdy nie za wiele. 

Tom „Klasycy dzieciom” na pewno przyda się na szlaku szkolnej i domowej edukacji. Będzie wspaniałym i wartościowym prezentem. 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież