Czesław Janczarski "Miś Uszatek" (Nasza Księgarnia)

Czy wiecie, że bohater popularnej dobranocki, sympatyczny niedźwiadek z oklapniętym uszkiem, w 2017 roku obchodzi 60. urodziny? Całkiem dobrze się chłopak trzyma, jak na swój wiek, nadal bawi dzieci i cieszy dorosłych. Nasza Księgarnia przygotowała z tej okazji szczególną książkę, a mianowicie wybór opowiadań o Misiu Uszatku z ilustracjami Zbigniew Rychlickiego. Znajdziemy tu teksty pochodzące z tomów "Przygody i wędrówki Misia Uszatka", "Nowi przyjaciele Misia Uszatka", "Gromadka Misia Uszatka" oraz "Bajki Misia Uszatka". 

Postać sympatycznego misia stworzyli pisarz Czesław Janczarski oraz rysownik Zbigniew Rychlicki. Pierwsze opowiadania o Uszatku były publikowane na łamach czasopisma dla najmłodszych "Miś", potem sukcesywnie ukazywały się wydania książkowe, a w 1975 roku studio Semafor rozpoczęło produkcję lalkowego serialu dla dzieci. I tak od lat z Uszatkiem wychowują się kolejne pokolenia.

Przyjemnie było co wieczór czytać dziecku do poduszki kolejne opowiastki o perypetiach misia i jego przyjaciół. Ze sklepu z zabawkami trafił on do dzieci - Zosi i Jacka, potem towarzyszył malutkiej Ani. Trafił też do Leśniczówki, do Basi i Wojtka. Na podwórku poznał pieska Kruczka, Kogucika, Zajączka, a w domu zabawki - pajacyka Bimbambom, lalki Różę i Lalę, Pluszowego Króliczka. Jego przyjaciółmi zostali też osiołek Filipan i małpka Fik Mik. Uszatek wybrał się do lasu i w "daleki świat", odwiedził przedszkole. Spotkał się m.in. z Bałwankiem, Bocianem, Koziołkiem, Sarenką, Świerszczykiem. Bawił się, poznawał świat, miał różne przygody. Opowiadał dzieciom bajki. 

Teksty są krótkie, przeważnie jednostronicowe, proste, znakomite do samodzielnego czytania przez kilkulatków i odpowiednie do słuchania przez maluchy. Opowiastki prezentują dziecięcy świat zabawy, wprowadzają w świat przyrody, pomagają dzieciom oswoić się z pewnymi zjawiskami i sytuacjami. Mają pozytywny przekaz. Uczą, ale nie moralizują. To bardzo łagodne, pełne uroku i ciepła historyjki. Troszkę może już "retro", ale jakże miło dla odmiany poczytać właśnie takie. Zwłaszcza, że są napisane pięknym literackim językiem. Wybrane teksty mogą przydać się do przygotowywania zajęć przedszkolnych, np. o zjawiskach atmosferycznych, leśnych zwierzętach, roślinach  np.  "Most z tęczy", "O kotkach, które nie mruczą", "Wiosenny dzwonek", "O miodzie i o pszczołach".

Wybór opowiadań "Miś Uszatek" polecam dzieciom w wieku 0-6 lat. Warto, aby każde dziecko mogło poznać tę sympatyczną postać. Nie tylko tę "filmową", ale przede wszystkim literacką, wykreowaną przez znanego poetę, tłumacza, autora książek dla dzieci, Czesława Janczarskiego, a namalowaną przez wybitnego ilustratora - Zbigniewa Rychlickiego. Panowie stworzyli niezapomniany duet i pięknie wpisali się w historię polskiej literatury dla dzieci.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież